Субсидіарна майнова відповідальність керівника та засновників за доведення до банкрутства.

Субсидіарна відповідальність директора за доведення до банкрутства.

Субсидіарна майнова відповідальність керівника та засновників за доведення до банкрутства.

ДОДАТКОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ УЧАСНИКІВ І ДИРЕКТОРА ЗА БОРГИ ПРИ БАНКРУТСТВІ ТОВАРИСТВА.

Неплатоспроможність не стається сама собою, до банкрутства призводять конкретні дії (бездіяльність) посадових осіб чи власників підприємства.

Особи, які діють від імені юридичної особи, зобов'язані чинити добросовісно і розумно. Протиправна поведінка посадової особи може виражатися у неналежному чи недобросовісному виконанні повноважень без дотримання меж нормального господарського ризику, з особистою заінтересованістю чи при зловживанні своїм розсудом, прийнятті очевидно необачних чи економічно шкідливих рішень.

Будь-яка господарська операція, дія (бездіяльність) суб'єкта бізнесу повинна мати розумне пояснення мети та мотивів її здійснення, які мають відповідати інтересам цієї юридичної особи.

Недобросовісність керівника чи учасника перетворюється на винну поведінку, оскільки протиправне порушення суб'єктивних цивільних прав юридичної особи є прямим наслідком їх дій, які, зважаючи на конкретні обставини, могли усвідомлювати характер своїх дій як потенційно чи фактично шкодливих для підприємства.

Тому під час розгляду заяви про притягнення до субсидіарної відповідальності та з'ясуванні підстав для покладення на винних осіб субсидіарної відповідальності суд має дослідити сукупність правочинів та інших юридичних дій, здійснених під впливом осіб, а також їх бездіяльність, що сприяли виникненню кризової ситуації, її розвитку і переходу в стадію банкрутства боржника (див. КГС ВС від 22.04.2021 №915/1624/16).

Кодексом України з процедур банкрутства, а саме частиною 2 статті 61 передбачено, що під час здійснення своїх повноважень ліквідатор та/чи кредитор мають право заявити вимоги до осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну (тобто додаткову разом з підприємством) відповідальність за зобов’язаннями підприємства-боржника у зв’язку з доведенням його до банкрутства.

Розмір таких вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою, тобто активами, які є у підприємства-банкрута.

Законом не встановлюються конкретні ознаки доведення до банкрутства, які можуть стати підставою для покладення субсидіарної відповідальності на засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника, тому саме детальний аналіз ліквідатором фінансового стану банкрута у поєднанні з дослідженням ним підстав виникнення заборгованості боржника перед кредиторами у справі про банкрутство дасть змогу ліквідатору банкрута виявити наявність чи відсутність дій засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника, щодо доведення до банкрутства юридичної особи (правова позиція КГС ВС в постанові від 24.02.2021 №Б8/191-10).

МОМЕНТ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО ПОКЛАДЕННЯ СУБСИДІАРНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ.

Ліквідатор за наявності ознак банкрутства з вини засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника, для забезпечення реалізації принципу безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі подає заяву про покладення субсидіарної відповідальності не раніше, ніж після завершення реалізації об'єктів ліквідаційної маси та розрахунків з кредиторами на підставі вчинення такої реалізації у ліквідаційній процедурі, за наявності обставин недостатності повного погашення кредиторської заборгованості банкрута (КГСВС від 17.06.2020 №924/669/17).

У ліквідаційній процедурі завданням ліквідатора є не просто констатація факту відсутності майна, а дієвий і належний пошук майна банкрута.

Тому ліквідатор у звіті має довести, що його дії мали саме мету пошуку і виявлення майна банкрута, а під час ліквідаційної процедури він має вчиняти обґрунтовані і логічні дії, а також подавати запити до відповідних органів з урахуванням минулої діяльності банкрута.

До предмету доказування в даному випадку входять обставини господарської діяльності боржника, які потягли нездатність боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, виконання керівниками та учасниками боржника своїх обов'язків відповідно до статуту та вимог законодавства щодо недопущення банкрутства боржника, причинново-наслідковий зв'язок між діями (бездіяльністю) учасників, виконавчого органу товариства та виникненням кредиторських вимог, які не можуть бути задоволені через відсутність майна боржника, їх розмір, наявність/відсутність вини згаданих осіб у банкрутстві боржника - доведення до банкрутства.

З урахуванням визначених господарсько-процесуальним законодавством презумпцій, принципів змагальності і диспозитивності судочинства, ліквідатор, як позивач звільняється від обов'язку доказування вини відповідача у заподіянні шкоди.

ТРИ ЕЛЕМЕНТИ СКЛАДУ ПРАВОПОРУШЕННЯ ДЛЯ ВИМОГИ ПРО СУБСИДІАРНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.

Ліквідатор доводить наявність трьох елементів складу правопорушення:

1) протиправна поведінка (ліквідатор визначає особу, яка відповідальна за шкоду (суб'єкта відповідальності), наводить конкретні обставини, що пов'язані з діями такої особи, аргументи невідповідності поведінки (дій) нормам конкретного законодавства, нормам господарського та цивільного права та що такі дії зменшили розмір забезпечення вимог, завдали шкоди боржнику і стали каталізатором стану неплатоспроможності, стали підставою припинення господарської діяльності, що в кінцевому рахунку призвело до банкрутства боржника та завдання шкоди майновим інтересам кредиторів);

2) шкода та її розмір (різниця між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою, КГСВС від 12.02.2020 №922/2391/16).

3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи як причини банкрутства та завданою шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що банкрутство боржника стало об'єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди (ВС від 20.10.2020 №910/17533/19, від 21.04.2020 №904/3189/19, від 10.12.2018 №902/320/17.)

Для застосування субсидіарної відповідальності необхідним є доведення відповідно до частини другої статті 61 КУзПБ та з урахуванням положень статей 74, 76, 77 ГПК України причинновщ-наслідкового зв'язку між винними діями/бездіяльністю суб'єкта відповідальності та настанням негативних для боржника наслідків (неплатоспроможності боржника та відсутності у боржника активів для задоволення вимог, визнаних у процедурі банкрутства вимог кредиторів), обов'язок чого покладається на ліквідатора.

Звіт за результатами проведеного аналізу фінансово-господарського стану боржника не є безумовним доказом доведення боржника до банкрутства, а його наявність (або його недоліки) чи відсутність не є визначальним критерієм притягнення винних осіб до субсидіарної відповідальності, оскільки встановлення підстав для її покладення належить до дискреційних повноважень суду, які здійснюються судом за результатами сукупної оцінки всіх наявних у справі доказів, у тому числі й цього звіту, який є лише одним із засобів доказування.

Розмір таких вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою, тобто активами, які є у підприємства-банкрута.

Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані лише для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості.

При цивільно-правовій відповідальності особа, яка є відповідачем, повинна довести відсутність своєї вини, наявність якої презюмується в силу положень ЦК України.

Зазначена презумпція є спростовною, оскільки передбачає можливість цих осіб довести відсутність своєї вини у банкрутстві боржника та уникнути відповідальності.

Спростовуючи названу презумпцію, особа, яка притягується до відповідальності, має право довести свою добросовісність, підтвердивши, зокрема, оплатне придбання активу боржника на умовах, на яких за порівняних обставин зазвичай укладаються аналогічні правочини та довівши, що вчинені за її участі (впливу) операції приносять дохід, відображені у відповідності з їх дійсним економічним змістом, а отримана боржником вигода обумовлена розумними економічними чинниками.

Послуги адвоката у справах про банкрутство
НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Щодо солідарної відповідальності керівника у зв’язку з банкрутством читайте в цій статті на сайті.

Додаткову інформацію з практики банкрутства читайте в Публікаціях, тут, за цим лінком, тут, також тут.

Щодо оскарження дій ліквідатора читайте за цим покликанням.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

196
Ваша оцінка сторінки:
Голоси відсутні