Отримання учасником відомостей про вартість частки в СК при виході з ТОВ.

Отримання учасником розрахунку вартості частки в СК при виході з ТОВ.

Отримання учасником відомостей про вартість частки в СК при виході з ТОВ.

ВИТРЕБУВАННЯ УЧАСНИКОМ ВІДОМОСТЕЙ ТА ДОКУМЕНТІВ ПРО ВАРТІСТЬ ЧАСТКИ.

Частиною 1 статті 100 Цивільного кодексу України  визначеного, що учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо інше не випливає із закону.

Учасник вважається таким, що вийшов з товариства з обмеженою відповідальністю, з дня державної реєстрації його виходу. Після такої реєстрації суб’єкт державної реєстрації повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) виписку з Єдиного державного реєстру заявнику, товариству, особам, які були зазначені у цьому реєстрі як учасники товариства до проведення реєстраційної дії, та особам, які зазначені у цьому реєстрі як учасники товариства після проведення реєстраційної дії. Якщо суб’єкту державної реєстрації відома електронна пошта осіб, яким надсилається ця виписка, він у той самий день додатково надсилає копію виписки зазначеним особам електронною поштою відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Із моменту виходу учасника з товариства починається відлік місячного та річного терміну для оцінки, повідомлення вартості та виплати частки в СК вибулому учаснику ТОВ за ст. 24 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі-Закон).

Для захисту прав учасника на отримання вартості його частки при виході з ТОВ Законом  визначено:

право учасника отримувати інформацію про господарську діяльність товариства за ч. 1 ст. 5 Закону,

за погодженням учасника товариства, який вийшов, та товариства зобов’язання зі сплати грошових коштів може бути замінено зобов’язанням із передачі іншого майна за ч. 9 ст. 24 Закону,

та обов’язок товариства:

надавати учаснику, який вийшов, доступ до документів фінансової звітності, інших документів, необхідних для визначення вартості його частки за ч. 11 ст. 24 Закону;

повідомити  колишньому учаснику вартість його частки, надати обґрунтований розрахунок та копії документів, необхідних для розрахунку не пізніше 30 днів з дня, коли товариство дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника. Вартість частки учасника визначається станом на день, що передував дню подання учасником відповідної заяви у порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань";

протягом одного року з дня, коли ТОВ дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника, виплатити йому  вартість його частки (ч. 7 ст. 24 Закону).

За Законом "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"  для державної реєстрації виходу учасника подається заява за ф. 2,  заява про вихід з товариства в нотаріальній формі, про прийняття яких складається опис.

За ч. 2 ст. 15 цього Закону форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України. Наказом МЮУ від 18.11.2016 р. №3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» затверджена заява по формі 2 щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади). Державна реєстрація виходу учасника з ТОВ здійснюється в ЄДР з реєстрацією зменшення статутного капіталу ТОВ та складу учасників. Для проведення такої реєстрації потрібно подати заяву ф. 2 про державну реєстрацію змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі та склад учасників товариства.

Відтак, положення статей 5, 24 Закону покладають на товариство обов’язок повідомити колишнього учасника про вартість його частки, що визначена на день, що передував дню подання заяви про вихід державному реєстраторові, та надати обґрунтований розрахунок та копії документів про розрахунок такої вартості в 30-денний строк з дня виходу.

ВИТРЕБУВАННЯ ВИБУЛИМ УЧАСНИКОМ ВІДОМОСТЕЙ ПРО ВАРТІСТЬ ЧАСТКИ        

При неповідомленні товариством учаснику вартості його частки та ненаданні підтверджуючих документів останній може самостійно звернутися до товариства з вимогою чи витребувати ці відомості та докази через суд.

Після реєстрації виходу вибулий учасник може надіслати рекомендованим листом вимогу надати розрахунок вартості частки СК та документи на її підтвердження. При ігноруванні товариством вимоги витребування здійснюється через суд.

Способом захисту порушеного ТОВ права колишнього учасника на отримання інформації та документів для розрахунку вартості частки є спонукання до надання відповідної інформації.

Правову позицію із цього питання сформував КГС ВС у постанові від 26.06.2018 по справі № 904/3679/17, де визначено, що належним способом захисту є спонукання у судовому порядку товариства до виконання його обов'язку - надання відповідної інформації.

Обґрунтовування позиції наступне: «34. Право учасника господарського товариства одержувати інформацію про діяльність товариства в порядку, встановленому установчим документом, закріплено у ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 88 Господарського кодексу України та ч. 1 ст. 10 Закону "Про господарські товариства". Згідно з положеннями зазначених норм товариство зобов'язане надати учаснику на його вимогу для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо. Наведений перелік може бути розширений у статуті товариства. Тобто за приписами наведених правових норм праву учасника на одержання інформації кореспондує обов'язок товариства надати учаснику відповідну інформацію на його вимогу. 35. Отримання учасником зазначеної інформації від товариства є необхідним для реалізації ним своїх корпоративних прав, зокрема правомочностей на участь в управлінні господарською організацію. Відтак внаслідок невиконання товариством свого обов'язку з надання учаснику товариства на його вимогу для ознайомлення документів, передбачених положеннями закону та статуту, можуть бути визнані порушеними як право учасника товариства на інформацію, так і його корпоративні права. Відповідно до положень статей 15, 16 Цивільного кодексу України зазначені права учасника підлягають захисту шляхом спонукання товариства до виконання його обов'язку - надання відповідної інформації.»

Правове обґрунтування позову включатиме наступні положення.

Частиною 1 статті 200 ЦКУ визначено, що інформацією є будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Частиною 1  статті 2 Закону України «Про інформацію» передбачено, що основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.

Частиною 1  статті 5 та частиною 2 статті 7  вказаного Закону зазначено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів;  ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

ЮРИДИЧНИЙ СУПРОВІД ВИРІШЕННЯ КОРПОРАТИВНИХ СПОРІВ
НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Спір належатиме до господарської юрисдикції за місцезнаходженням товариства згідно ч. 6 ст. 30 ГПК. Спори, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі спори між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов’язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів, а також спори, що виникають з правочинів щодо корпоративних прав (крім акцій) в юридичній особі, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи.

Додатково зі спірних питань виходу учасника з ТОВ читайте за посиланням, а також тут, тут, тут.

Про можливість виходу з учасників товариства-боржника чи банкрута - за цим покликанням.

Щодо одержання учасником інформації про діяльність та майно товариства, не пов'язаної з виходом - у цій статті.

Щодо захисту корпоративних прав учасників товариства - в цій статті на сайті бюро.​

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

989
Ваша оцінка сторінки:
Голоси відсутні