Юридичні нюанси розділу майна між співвласниками, поділ, виділ частки в натурі.

РОЗДІЛ МАЙНА МІЖ СПІВВЛАСНИКАМИ: «ПОДІЛ» ЧИ «ВИДІЛ» ЧАСТКИ В НАТУРІ?

Якщо спірне майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, то виділ частки в цьому майні лише для позивача є неможливим, а можливий поділ цього майна в натурі між сторонами, внаслідок чого право спільної часткової власності на нього припиняється.

Спільна часткова власність є специфічною конструкцією через множинний суб’єктний склад та єдність об`єкта. Кожен учасник спільної часткової власності володіє не часткою майна в натурі, а часткою в праві власності на спільне майно в цілому. Така частка є ідеальною і визначається процентами від цілого чи у дробовому вираженні.

Зі змісту ст. 356, 367, 364 ЦКУ поняття «поділ» та «виділ» майна не є тотожними.

При поділі майно, що знаходиться в спільній частковій власності, поділяється між усіма співвласниками, і правовідносини спільної часткової власності припиняються. До позову надається висновок експерта про можливість поділу будинку із землею між співвласниками.

При виділі частки правовідносини спільної часткової власності, як правило, зберігаються, а припиняються лише для співвласника, частка якого виділяється.

Винятком з цього правила є ситуація, коли майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, - тоді має місце поділ спільного майна. Тобто, поділ спільного майна відрізняється від виділу частки співвласника або припинення його права на частку в спільному майні однією суттєвою ознакою - у разі поділу майна право спільної часткової власності на нього припиняється.

Відтак, якщо позовні вимоги заявлено саме про виділ частки в праві спільної часткової власності на домоволодіння за правилами статті 364 ЦК України та визначення порядку користування земельною ділянкою між співвласниками відповідно до часток у житловому будинку, тобто, позивач не заявляв вимог про поділ домоволодіння в натурі між сторонами в порядку статті 367 ЦК України, то у задоволенні позову має бути відмовлено (ВС КЦС №310/7011/17 від 28.07.2021).

Про поділ нерухомого майна подружжя чи інших співвласників читайте за цим посиланням.

Про юридичний та судовий супровід операцій і спорів з нерухомістю читайте за цим лінком.

Розділ спільного майна між співвласниками; поділ майна; виділ частки у спільному майні в натурі; спільна власність; ідеальна частка; послуги адвоката з нерухомості.