Юридичні нюанси розділу майна між співвласниками, поділ, виділ частки в натурі.
РОЗДІЛ МАЙНА МІЖ СПІВВЛАСНИКАМИ: «ПОДІЛ» ЧИ «ВИДІЛ» ЧАСТКИ В НАТУРІ?
Якщо спірне майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, то виділ частки в цьому майні лише для позивача є неможливим, а можливий поділ цього майна в натурі між сторонами, внаслідок чого право спільної часткової власності на нього припиняється.
Спільна часткова власність є специфічною конструкцією через множинний суб’єктний склад та єдність об`єкта. Кожен учасник спільної часткової власності володіє не часткою майна в натурі, а часткою в праві власності на спільне майно в цілому. Така частка є ідеальною і визначається процентами від цілого чи у дробовому вираженні.
Зі змісту ст. 356, 367, 364 ЦКУ поняття «поділ» та «виділ» майна не є тотожними.
При поділі майно, що знаходиться в спільній частковій власності, поділяється між усіма співвласниками, і правовідносини спільної часткової власності припиняються. До позову надається висновок експерта про можливість поділу будинку із землею між співвласниками.
При виділі частки правовідносини спільної часткової власності, як правило, зберігаються, а припиняються лише для співвласника, частка якого виділяється.
Винятком з цього правила є ситуація, коли майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, - тоді має місце поділ спільного майна. Тобто, поділ спільного майна відрізняється від виділу частки співвласника або припинення його права на частку в спільному майні однією суттєвою ознакою - у разі поділу майна право спільної часткової власності на нього припиняється (ВС 22.01.20 №243/6275/16-ц).
Відтак, якщо позовні вимоги заявлено саме про виділ частки в праві спільної часткової власності на домоволодіння за правилами статті 364 ЦК України та визначення порядку користування земельною ділянкою між співвласниками відповідно до часток у житловому будинку, тобто, позивач не заявляв вимог про поділ домоволодіння в натурі між сторонами в порядку статті 367 ЦК України, то у задоволенні позову має бути відмовлено (ВС КЦС №310/7011/17 від 28.07.2021).
Обставини, які є визначальними для виділу частки або поділу будинку в натурі, що перебуває у спільній частковій власності - КЦС ВС 01.03.2023 р. №712/1852/19.
Щодо виділу у власність одному з співвласників частини житлового будинку в судовому порядку - КЦС ВС 08.03.2023 р. №559/1923/17.
Щодо поділу нерухомості за нотаріальною згодою між співвласниками читайте за цим покликанням.
Про судовий поділ нерухомого майна подружжя чи інших співвласників читайте за цим посиланням.
Про юридичний та судовий супровід операцій і спорів з нерухомістю - за цим лінком.
Розділ спільного майна між співвласниками; поділ майна; виділ частки у спільному майні в натурі; спільна власність; ідеальна частка; послуги адвоката з нерухомості.
тел. (044) 270 6046 тел. (050) 719 10 16
е-мейл: info@fides.com.ua