Витребування відомостей про реєстраційні дії з нерухомістю від НАІС.

Скасування права власності за підробленим договором.

Витребування відомостей про реєстраційні дії з нерухомістю від НАІС.

З’ЯСУВАННЯ ДІЙСНО УКЛАДЕНОГО ДОГОВОРУ ПРИ РЕЙДЕРСЬКИХ ДІЯХ З ПІДРОБЛЕННЯМ ДОКУМЕНТА.

Власник, чиє нерухоме майно виявилося зареєстрованим за сторонньою особою за підробленим договором, подає віндикаційний позов про його витребування і скасування права власності Відповідача.

Позаяк реєстрація власності на нерухомість при рейдерстві здійснюється на підставі підробленого договору, буцімто посвідченого певним нотаріусом за певним номером в нотаріальному реєстрі, то для правильного вирішення справи необхідно мати документи та відомості про те, яка ж насправді була посвідчена угода цим нотаріусом в цей день та за цим номером.

Рейдерська практика полягає в тому, що шахраї, використовуючи копію реально посвідченого договору між іншими особами щодо певного об’єкта, вносять до неї зміни за допомогою графічного редактора, зазначаючи в підробленому документі прізвище потерпілого як продавця, рейдера як покупця, і адресу об’єкта нерухомості потерпілого. Іноді змінюють ПІБ нотаріуса. Після цього подають підроблений документ для реєстрації права власності рейдера на предмет шахрайства у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відтак, за однаковим номером договору, посвідченим в однакову дату одним і тим же нотаріусом на нотаріальному бланку з однаковим номером здійснюється реєстрація власності на два різні об’єкти нерухомості. Одна з реєстрацій правомірна, друга - за підробленим документом.

Якщо є наявними документи нотаріального діловодства нотаріуса, то не викликає труднощів витребувати їх у нього і пересвідчитися, між якими особами та щодо якого саме об’єкта нерухомості посвідчено було договір.

Ці документи проливають світло на те, який договір реально був посвідчений, а який - підробка.

Реєстрація власності за підробленим договором підлягає скасуванню.

ВИТРЕБУВАННЯ ВІДОМОСТЕЙ ВІД ДП "НАЦІОНАЛЬНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ".

Якщо у справі, що розглядається, не є можливим витребувати документи нотаріального діловодства конкретного нотаріуса, бо вона їх не передала до державного нотаріального архіву, а пошуковими заходами управлінь поліції виявити ці документи не вдалося (що підтверджується листами відповідного управління Міністерства юстиції та державного нотаріального архіву), то неможливо й пересвідчитися безпосередньо з документів нотаріуса, між якими особами та щодо якого саме об’єкта нерухомості посвідчено було справжній договір.

У адвоката, так само як у іншого звичайного користувача, не має можливості знайти у матеріалах Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості чи документи за такими ідентифікаторами пошуку, як ПІБ державного реєстратора (нотаріуса), номер і дата документа (договору), на підставі якого здійснено державну реєстрацію прав.

Через це, вказані відомості можливо отримати лише за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, технічним адміністратором якого є державне підприємство "Національні інформаційні системи".

Так пунктами 27, п.п. 5 п. 30, п.п. 7 п. 31, п.п. 5 п. 32 «Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого ПКМУ від 26.10.2011 р. №1141, встановлено, що під час внесення відомостей до Державного реєстру прав за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру автоматично відображаються відомості: прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) державного реєстратора; серія, номер, дата видачі, уповноважений суб’єкт, що видав документ, на підставі якого до ДРРПНМ вносяться відомості про право власності та обтяження.

Відтак, відомості про ПІБ державного реєстратора та номер і дату документа, на підставі якого здійснено державну реєстрацію, містяться в ДРРПНМ.

Але отримати такі відомості пересічна особа не може, бо за ч. 3 пункту 5 «Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого ПКМУ від 25.12.2015 р. №1127, пошук в ДРРПНМ відомостей здійснюється лише за одним або кількома ідентифікаторами, передбаченими «Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженим ПКМ від 26.10.2011 р. №1141.

В свою чергу, серед ідентифікаторів, визначених підпунктами п.п. 20, 21 Порядку №1141, для пошуку пересічною особою відомостей у Державному реєстрі відсутні ПІБ державного реєстратора та номер і дата документа, на підставі якого здійснено державну реєстрацію в ДРРПНМ.

Технічний адміністратор ДП "Національні інформаційні системи" має повний доступ до відомостей реєстру і може здійснити пошук (моніторинг) за ідентифікаторами ПІБ державного реєстратора, серії, номера, дати та суб’єкта, що видав документ, на підставі якого до ДРРПНМ внесено відомості, за якими пересічна особа не може здійснити пошук.

Вказані дані є інформацією з обмеженим доступом згідно з ст. 5, 11, 21 Закону «Про інформацію», ст. 16 Закону «Про захист персональних даних», а тому їх надання допускається виключно на запит правоохоронного органу чи суду.

Витребування вказаних відомостей потрібне для доведення того, що в дійсності в ДРРПНМ було вчинено реєстраційні дії на підставі складених певним нотаріусом документів щодо іншого майна, зазначеного у договорі від конкретної дати за певним номером в нотаріальному реєстрі, а не квартири потерпілого, якою заволодів шахрай при рейдерстві.

Інакшим чином пересвідчитися, які саме об’єкти були предметом справжнього договору, посвідченого нотаріусом, не видається за можливе через відсутність нотаріального архіву цього нотаріуса.

Захист у спорах про заволодіння нерухомістю
НАДІШЛІТЬ ЗАПИТ ПОСЛУГ АДВОКАТА ОНЛАЙН

Щодо витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння - у цій статті.

Про доказування підроблення договору при відсутності нотаріальної справи - у цьому матеріалі.

Про захист при рейдерському заволодінні нерухомістю - за цим покликанням.

Щодо визнання недійсними електронних торгів та продажу нерухомості на аукціоні ДП «СЕТАМ» - у статті за цим посиланням.

Про повернення іпотечної нерухомості, стягненої кредитором - за цим посиланням.

Щодо захисту прав на нерухомість - на цій сторінці.

Відповіді на запити: захист у спорах про заволодіння нерухомістю; скасування права власності за підробленим договором; витребування відомостей про реєстраційні дії з нерухомістю від НАІС; перевірка відомостей про нерухомість у реєстрі речових прав; доказування підроблення договору при відсутності нотаріальної справи; рейдерські дії з підробленням документа; замовлення послуг адвоката з нерухомості онлайн.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

10
Ваша оцінка сторінки:
Голоси відсутні