Встановлення факту припинення іпотеки, якщо кредитора-юридичну особу ліквідовано.

Припинення іпотеки та скасування обтяжень, якщо кредитора ліквідовано.

Встановлення факту припинення іпотеки, якщо кредитора-юридичну особу ліквідовано.

СКАСУВАННЯ ЗАПИСІВ ПРО ІПОТЕКУ ТА ЗАБОРОНУ ПІСЛЯ ЛІКВІДАЦІЇ ПОЗИКОДАВЦЯ.

Іпотека має похідний характер від основного зобов`язання і є дійсною до припинення основного зобов`язання (ч. 5 ст. 3 Закону «Про іпотеку»).

Право застави припиняється у разі припинення зобов`язання, забезпеченого заставою (п. 1 ч. 1 ст. 593 ЦК).

Зобов`язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов`язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов`язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю (ст, 609 ЦК).

Відтак, укладення договору застави (іпотеки) або її виникнення на основі рішення суду чи при наявності юридичних фактів, вказаних в законі, зумовлює виникнення між заставодержателем і заставодавцем додаткового (акцесорного) зобов`язання відносно до основного, забезпеченого заставою (іпотекою).

З огляду на похідний характер застави (іпотеки), виконання забезпеченого заставою основного зобов`язання або його припинення з інших підстав припиняє право застави (іпотеки).

Стаття 609 ЦК присвячена підставі припинення зобов`язання ліквідацією юридичної особи. Під ліквідацією розуміється спосіб припинення юридичної особи без правонаступництва. Юридична особа є такою, що припинена, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч. 5 ст. 104 ЦК України).

Ліквідація для юридичних осіб призводить по своїй суті до аналогічних правових наслідків, що і смерть фізичної особи, тобто, обумовлює припинення правоздатності юридичної особи. Замість припиненої юридичної особи не виникає іншої юридичної особи, яка наділяється її майном.

Зобов`язання припиняється ліквідацією юридичної особи як за добровільного, так і за примусового порядку її ліквідації. Стаття 609 ЦК поширюється на договірні, недоговірні, основні та додаткові (акцесорні) зобов`язання.

ПОЗОВ ПРО ВИЗНАННЯ ІПОТЕКИ ПРИПИНЕНОЮ, СКАСУВАННЯ ЗАПИСІВ ПРО ЗАБОРОНУ ТА ІПОТЕКУ НЕРУХОМОГО МАЙНА.

У справі №295/7291/20 особа звернулася до суду з позовом про визнання іпотеки припиненою, скасування запису про заборону відчуження нерухомого майна та запису про іпотеку. В обґрунтування посилалась на те, що зобов`язання за кредитним договором припинилося у зв`язку з припиненням без правонаступників юридичної особи - позикодавця, а тому є припиненою й іпотека. Вважала нотаріуса належним відповідачем за такими вимогами, оскільки лише нотаріус має повноваження зняти заборону на відчуження іпотечного майна; суди не звернули увагу, що зобов`язання припиняється ліквідацією юридичної особи як у добровільному, так і за примусовому порядку її ліквідації, а стаття 609 ЦКУ поширюється на договірні, недоговірні, основні та додаткові (акцесорні) зобов`язання.

З урахуванням установлених обставин у цій справі, положень статті 609 ЦКУ, ліквідації юридичної особи позикодавця (ПАТ КБ «Західінкомбанк») за кредитним договором, укладеним між КБ «Західінкомбанк» та ОСОБА_2, існують підстави для висновку про припинення зобов`язань за кредитним договором, та внаслідок цього припинення права іпотеки за договором іпотеки, укладеним між ПАТ КБ «Західінкомбанк» та позивачем.

В цій справі у постанові КЦС ВС від 13.09.2023 зауважив, що належним відповідачем за вимогами про визнання іпотеки припиненою, скасування запису про заборону відчуження нерухомого майна та запису про іпотеку є ПАТ «Західінкомбанк», щодо якого 03 травня 2019 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб про державну реєстрацію припинення без правонаступника юридичної особи. Проте, запис про реєстрацію обтяження не скасований, адже повідомлення про припинення іпотеки у порядку статті 74 Закону «Про нотаріат» не подано. Наявність такого запису порушує право власника предмета іпотеки.

Тлумачення частини першої статті 8 ЦК України свідчить, що законодавець визначив порядок усунення прогалин в приватному праві. Приватні відносини є різноманітними, а соціальне життя - рухливе. У зв`язку з цим може виникнути необхідність визначення певного правила, яке не закріплено в приватно-правових нормах безпосередньо;

умовами застосування аналогії закону є те, що: відносини, до яких застосовується аналогія закону, охоплюються предметом цивільно-правового регулювання (статті 1, 9 ЦК); наявність прогалини в їх регулюванні (прогалини в праві); відсутній регулятор, який визначав би правило поведінки учасників приватних відносин (норми акту цивільного законодавства або договору); існують правові норми, що регулюють подібні за змістом відносини; застосування аналогії закону не повинно суперечити суті цих відносин.

«ВІДСУТНЯ» ОСОБА, ЯКА МАЄ ВІДПОВІДАТИ ЗА ПОЗОВОМ, ПРИ ПРИПИНЕННІ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ ВНАСЛІДОК ЛІКВІДАЦІЇ.

Касаційний суд зауважив, що можуть існувати випадки, коли «відсутня» особа, яка має відповідати за позовом, тобто бути відповідачем (наприклад, припинення юридичної особи внаслідок ліквідації).

Касаційний суд констатував, що в ЦК України є прогалина та відсутній регулятор, який визначав би правило поведінки учасників приватних відносин для випадку, коли «відсутня» особа, яка має відповідати за позовом, тобто, бути відповідачем (наприклад, припинення юридичної особи внаслідок ліквідації). Подібною нормою є абзац 3 частини 4 статті 277 ЦКУкраїни, відповідно до якої, якщо особа, яка поширила недостовірну інформацію, невідома, то фізична особа, право якої порушено, може звернутися до суду із заявою про встановлення факту недостовірності цієї інформації та її спростування (абзац 3 частини 4 статті 277 ЦК України).

Тому Касаційний Суд підкреслив, що коли «відсутня» особа, яка має відповідати за позовом, тобто бути відповідачем (наприклад, припинення юридичної особи внаслідок ліквідації), то особа (іпотекодавець) може звернутися із заявою про встановлення факту припинення іпотеки, скасування запису про заборону відчуження нерухомого майна та запису про іпотеку згідно з абзацом 3 частини 4 статті 277 ЦК України, яка підлягає застосуванню на підставі аналогії закону.

У справі, що переглядається, за таких обставин та з урахуванням наявних підстав вважати іпотеку припиненою, касаційний суд зазначив за можливе встановити факт припинення іпотеки та скасувати запис про заборону відчуження на іпотечне майно та про іпотеку, які внесені на підставі договору іпотеки від 2006 року, і акцентував, що ця постанова Верховного Суду є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про скасування заборони відчуження нерухомого майна та запису про іпотеку.

КОМПЛЕКСНИЙ ЮРИДИЧНИЙ ЗАХИСТ В ІПОТЕЧНИХ СПОРАХ
НАДІШЛІТЬ ЗАПИТ. ЩО ВАС ЦІКАВИТЬ?

Щодо встановлення факту припинення іпотеки на підставі рішення суду у разі, коли «відсутня» особа - іпотекодержатель, яка має відповідати за позовом; припинення іпотеки за аналогією закону див. також постанову КЦСВС від 13.06.2024 №333/8899/21.

Про підстави для скасування (припинення) податкової застави на іпотечне майно (КЦСВС від 03.07.2024 №344/3333/23).

Додатково щодо послуг адвоката з іпотеки - за цим посиланням.

Про підстави для визнання недійсним договору продажу іпотечної нерухомості кредитором за ст. 38 - за цим покликанням.

Щодо підстав для скасування рішення про набуття власності на іпотечну нерухомість кредитором за ст. 37 - за цим покликанням.

Щодо повернення квартири, стягненої за борги чи при несплаті позики - у цьому матеріалі.

Щодо вирішення кредитних спорів - на цій сторінці.

Щодо юридичного захисту при рейдерському захопленні нерухомості - за цим покликанням.

Щодо припинення поруки за запезпеченим іпотекою кредитом - читайте за посиланням.

Відповіді на запити: Припинення іпотеки та скасування обтяжень, якщо кредитора ліквідовано. Встановлення факту припинення іпотеки, якщо кредитора-юридичну особу ліквідовано. Скасування записів про іпотеку та заборону після ліквідації позикодавця.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

260
Ваша оцінка сторінки:
Голоси відсутні