Виключення учасника з товариства з обмеженою відповідальністю. “Юридична газета” № 3-4, 13.

Підстави для виключення учасника з ТОВ.

Виключення учасника з товариства з обмеженою відповідальністю. “Юридична газета” № 3-4, 13.

ВИКЛЮЧЕННЯ УЧАСНИКА З ТОВАРИСТВА БЕЗ ЙОГО ЗГОДИ. МОЖЛИВІСТЬ ЧИ ІЛЮЗІЯ?

Виключення учасника з ТОВ за законом «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» після 17.06.2019 р.

Новим законом про ТОВ прямо передбачено лише дві підстави для виключення учасника з ТОВ.

Загальні збори товариства можуть рішенням виключити учасника:

– при наявності заборгованості з внесення повністю чи частково вкладу у первісний статутний капітал при створенні товариства (ст. 15);

– померлого учасника, частка якого у статутному капіталі складала менше 50%, – коли протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини його спадкоємці не подали заяву про вступ до товариства (ст. 23).

Виходячи з передбаченого законом права виключення учасника з ТОВ при невнесенні вкладу в статутний капітал, вбачається можливою третя підстава для виключення:

– у випадку невнесення повністю чи частково додаткового вкладу за прийнятим вищим органом рішенням про збільшення статутного капіталу ТОВ.

Проте, правове регулювання порядку внесення і наслідків прострочення вкладів у статутний капітал при створенні товариства за ст.ст. 14, 15 Закону та порядку внесення і наслідків прострочення додаткових вкладів у збільшення статутного капіталу за ст.ст. 16, 18 Закону містить ряд відмінностей.

Відтак, підстави і можливість виключення учасника з ТОВ при невнесенні додаткового вкладу у збільшення статутного капіталу потребують унормування в новому статуті ТОВ, розробленому за сучасним законом.

Розрахунки з виключеним учасником проводяться у порядку, строки та розмірі, передбаченими для виходу учасника з ТОВ.

Для виключення учасника через несплату внеску до статутного капіталу товариство має надати достатнє документальне обґрунтування.

Так, з огляду на положення ст. 17 Закону №755-IV та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій від 30.11.1999 р. №291, виконавчий орган товариства може підтвердити державному реєстратору наявність заборгованості із внесення учасником додаткового вкладу за даними бухгалтерського обліку.

Суб`єкт державної реєстрації не може провести реєстраційну дію щодо виключення учасника з товариства без відповідного рішення загальних зборів учасників та документального підтвердження наявності заборгованості такого учасника після надання йому виконавчим органом додаткового строку відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2275-VIII.

Зазначене зумовлено тим, що для прийняття загальними зборами рішення й реєстраційної дії в ЄДР щодо виключення учасника зі складу засновників товариства присутність такого учасника не вимагається. Тому державний реєстратор, здійснюючи дискреційне повноваження у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, має забезпечити прийняття легітимного рішення та мінімізувати ризик помилки під час державної реєстрації виключення засновника зі складу учасників товариства, та негативного впливу на права, свободи чи законні інтереси такої особи.

Якщо директор товариства для проведення реєстраційної дії щодо внесення змін до складу учасників товариства не подає приватному нотаріусу будь-який документ, що підтверджує невнесення особою вкладу для погашення заборгованості протягом наданого їй додаткового строку, то реєстратор у межах своєї компетенції має переконатися у невнесенні учасником товариства вкладу до статутного капіталу.

У постанові від 24.06.2024 №420/11912/23 ВС виснував, що державна реєстрація змін в ЄДР до відомостей, пов’язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи на підставі рішення загальних зборів, яке приймалося без урахування голосів учасника у зв’язку з наявністю заборгованості із внесення таким учасником вкладу до статутного капіталу, проводиться за умови підтвердження заявником таких реєстраційних дій (керівником або уповноваженою ним особою) невнесення учасником  товариства вкладу після закінчення наданого йому виконавчим органом додаткового строку. Державний реєстратор (нотаріус) у встановленому порядку в межах своєї компетенції перевіряє наявність документів, що подаються для державної реєстрації, та дотримання вимог до їх оформлення, зокрема, документів, що підтверджують невнесення учасником товариства з обмеженою відповідальністю (товариства з додатковою відповідальністю) вкладу до статутного капіталу для погашення заборгованості. Неподання заявником таких документів є підставою для прийняття державним реєстратором (нотаріусом) рішення про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 28 Закону №755-IV.

ВИКЛЮЧЕННЯ УЧАСНИКА З ТОВАРИСТВА БЕЗ ЙОГО ЗГОДИ. МОЖЛИВІСТЬ ЧИ ІЛЮЗІЯ?

Виключення учасника з ТОВ за законом «Про господарські товариства» до 17.06.2019 р.

Статті 52, 64 попереднього Закону «Про господарські товариства» теоретично давали можливість зборам учасників товариства з обмеженою відповідальністю виключити деяких учасників, які, на думку інших, не виконують обов’язків або перешкоджають ТОВ.

Учасник міг бути виключений з ТОВ у випадках систематичного невиконання або неналежного виконання обов’язків або перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства.

Практично ж ефективно скористатися правом виключення учасника з ТОВ, щоб припинити їх участь в ТОВ, бувало можливо лише при дотриманні певних умов:

1. На зборах повинні зареєструватися учасники, у яких в сукупності є більше 50% голосів; ВИКЛЮЧЕННЯ УЧАСНИКА З ТОВАРИСТВА БЕЗ ЙОГО ЗГОДИ. 

2. За виключення певних учасників з ТОВ та внесення змін до статуту щодо перерозподілу часток у статутному капіталі повинні проголосувати інші, у яких є більше 50% загальної кількості голосів всіх учасників (а не тільки присутніх на зборах);

3. Статут повинен містити конкретну реальну мету/цілі ТОВ та способи їх подальшої зміни й визначення;

4. В статуті повинні бути затверджені конкретні положення й критерії, які визначають, що саме вважається систематичним невиконанням чи неналежним виконанням учасником обов’язків по відношенню до ТОВ чи перешкоджанням своїми діями досягненню цілей ТОВ;

5. Рішення про виключення учасника з ТОВ повинно ґрунтуватися на фактичній бездіяльності чи діях, вказаних в положеннях статуту, допущених з вини учасника, які можуть бути доведені письмовими доказами.

Виключений учасник має право оскаржити рішення зборів в суді, де, при недотриманні вказаних умов, вірогідність задоволення позову прагне до 100%. 

За п. 29 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 N13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» при вирішенні спорів, пов’язаних з виключенням учасника з товариства з обмеженою відповідальністю, господарські суди досліджують обставини, пов’язані з виключенням, дають оцінку поведінці учасника, встановлюють наявність чи вірогідність настання негативних для товариства наслідків у зв’язку з діями (бездіяльністю) учасника, причинний зв’язок між ними, мотиви поведінки учасника, форму вини, суттєвість ускладнення чи практичного унеможливлення діяльності ТОВ через поведінку учасника.

Оскільки судова діяльність об»ємна, а висновки суду ґрунтуються на оціночних судженнях і власному переконанні судді, які часто не задовольняють сторону спору, то конкретика вищевказаних умов забезпечить ясну судову перспективу.

Відсутність в статуті точних критеріїв неналежного виконання обов»язків чи несприятливої поведінки учасника призводить до визнання рішення про виключення учасника з ТОВ недійсним.

На практиці варто глибоко зважити прийняття рішення про виключення учасника з товариства. Його наслідком є право виключеного учасника вимагати саме від ТОВ виплати в грошовій формі вартості частини майна ТОВ пропорційно частці учасника на дату виключення. За ст. 64 Закону «Про господарські товариства» ТОВ повинно забезпечити виплату у строк 12 місяців.

Виплата за рішенням суду здійснюється по ринковій ціні. Це може видатися несправедливим, адже учасник спричинив несприятливі наслідки для товариства.

Відправити запит в Юридичне бюро Писаренка
ЗАПИТ

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

1229
Ваша оцінка сторінки:
Середнє: 5 (2 голоси)