Деякі заходи з відвернення рейдерського заволодіння нерухомістю.

Виявлення та протидії рейдерському заволодінню нерухомістю.

Деякі заходи з відвернення рейдерського заволодіння нерухомістю.

СМС-ІНФОРМУВАННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ЗАБОРОНИ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО.

Рейдерське заволодіння нерухомістю за підробними документами здійснюється таємно. Власник дізнається про заволодіння по факту, коли в його приміщенні з’являються сторонні, які пред’являють витяг з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію власності за ними.

Для перспективного створення перешкод у вчиненні реєстраційних дій з нерухомістю та виявлення фактів таких дій і своєчасного на них реагування можуть стати в нагоді СМС-інформування та встановлення власником заборони на власне нерухоме майно.

СМС ТА Е-МЕЙЛ ІНФОРМУВАННЯ

Законодавством запроваджено процедуру СМС-інформування про зміни статусу об’єкта чи реєстраційні дії в ДРРПНМ. За нею власнику може негайно повідомлятися в смс та емейл про зміни статусу та заяви про реєстраційні дії щодо його об’єкта на майбутнє.

Розпорядженням КМУ «Про запровадження реалізації пілотного проекту у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 26.10.2016 р. №789-р запроваджено послугу з інформування про реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та проект з подання власником нерухомості заяв про заборону вчинення реєстраційних дій в електронній формі.

Отримати послугу можна у державному підприємстві «Національні інформаційні системи» (за високою вартістю), замовити оповіщення через сервіс «SMS-МАЯК» на веб-сайті «Онлайн будинок юстиції» або на платформі Лігазакон (за прийнятною вартістю).

Сервіс «SMS-Маяк» інформує:

- власників нерухомості про зміну статусу об’єктів нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав;

- власників нерухомості про подання заяв на проведення будь-яких реєстраційних дій щодо об’єктів нерухомого майна, а також дату і час реєстрації таких заяв;

- користувачів земельних ділянок - при поданні заяви щодо земельної ділянки, яка перебуває у їх користуванні, а саме про реєстраційний номер, дату і час реєстрації таких заяв.

Для встановлення контролю за реєстраційними діями щодо своєї нерухомості через СМС-інформування на сайті ЛігаЗакон необхідно:

  • мати реєстраційний номер об’єкта нерухомості;
  • мати кваліфікований електронний підпис;
  • зареєструватися у кабінеті власника (користувача) або на сайті створити обліковий запис.

У особистому кабінеті власника потрібно поставити майно на відповідний контроль, вказавши номер телефону та електронну пошту, на які приходитимуть повідомлення.

Є два види платних послуг контролю та сповіщення для протидії рейдерському заволодінню нерухомістю:

  1. Послуга «СМС-МАЯК» з відстеження зміни статусу об’єкта нерухомого майна за номером в ДРРПНМ та надсилання сповіщення про зміну статусу нерухомості.
  2. Послуга «СМС-МАЯК» з відстеження подання заяв на проведення будь-яких реєстраційних дій щодо об’єктів нерухомості за КЕП, надсилання сповіщення про факт подання заяви на проведення реєстраційної дії, зміну статусу об’єкта, а також про прийняття рішення щодо зміни статусу об’єкта.

Встановлення вказаним способом контролю за реєстраційними діями дає можливість негайно дізнаватися про заяви сторонніх осіб щодо об’єкта нерухомості і вживати заходи протидії рейдерському заволодінню.

Засобом інформування про об’єкт нерухомості є також повідомлення держреєстратору про номер телефона та е-пошту власника майна для внесення до ДРРПНМ.

За п. 11-1 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого ПКМУ від 25.12.2015 р. №1127, про подання/отримання заяви державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру невідкладно повідомляє власнику нерухомого майна, щодо якого подано заяву, а також відповідному користувачу, обтяжувачу.

Повідомлення власника об’єкта нерухомого майна, користувача чи обтяжувача здійснюється в разі наявності в ДРРПНМ відомостей про їх абонентський номер мобільного телефона та/або адреси електронної пошти шляхом надсилання інформації в електронній формі про тип заяви, її реєстраційний номер, дату та час подання, ПІБ заявника.

За п. 6 п. 30 «Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. №1141 до Державного реєстру прав вносяться такі відомості про право власності, довірчої власності як способу забезпечення виконання зобов’язання: 6) абонентський номер мобільного телефона та/або адреса електронної пошти.

Форми такої заяви законом не визначений, тому її можна подати у довільній формі. Якщо у реєстрі інформація щодо контактів власника майна застаріла, потрібно внести зміни.

Адміністративний збір не сплачується.

ВСТАНОВЛЕННЯ ОБТЯЖЕННЯ НА ВЛАСНЕ НЕРУХОМЕ МАЙНО

Законом запроваджено як варіант протидії рейдерству, що власник нерухомості може подати заяву держреєстратору, а той вносить відомості до ДРРПНМ, що подальші реєстраційні дії щодо об’єкта можливі лише за нотаріально засвідченою угодою власника.

За п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають вимога нотаріального посвідчення договору, предметом якого є нерухоме майно, встановлена власником такого майна.

Така вимога власника є обтяженням.

Якщо в держреєстрі прав на нерухомість зареєстрована вимога власника про нотаріальне посвідчення договору, то згідно ч. 4 ст. 24 Закону можуть здійснюватися лише реєстраційні дії щодо:

8) державної реєстрації прав на підставі нотаріально посвідченого договору, стороною якого є сам власник;

9) державної реєстрації прав на підставі документа, відмінного від договору, щодо якого власником нерухомого майна встановлено вимогу нотаріального посвідчення.

Наявність такого обтяження є підставою для відмови в держреєстрації прав.

Так, за п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 24 Закону підставами для відмови в державній реєстрації є наявні:

5) суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно.

Відомості за вимогою власника та обтяження нерухомості за нею вносяться до ДРРПНМ (п. 32 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ПКМ від 26.10.2011 р. №1141), зокрема:

вид обтяження;

зміст обтяження;

строк дії обтяження (за наявності).

При держреєстрації вимоги нотаріального посвідчення договору, предметом якого є нерухоме майно, до Державного реєстру прав замість відомостей про обтяжувача вносяться відомості про власника нерухомості, яким встановлено таку заборону.

Форми заяви власника про встановлення заборони шляхом вимоги нотаріального посвідчення договору з нерухомістю нормативно не визначено.

Таку заяву можна подати у довільній формі реєстратору за місцезнаходження квартири.

Вимоги до самого оформлення заяви затверджені наказом МЮУ від 21.11.2016 №3276/5 щодо оформлення заяв у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і ст. 22 Закону.

Для ефективності подання заяви у ній мають бути детально сформульовані зміст (дата, спеціальні умови договору, серія паспорта і ін.) та строк дії обтяження.

Постанова КМУ від 28.02.2022 р. №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» ніяких обмежень чи зміни порядку реєстрації обтяження за заявою власника не встановлює.

Про адвокатський захист при шахрайському заволодінні нерухомістю - за посиланням.

Щодо витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння - у цій статті.

КОРОТКОСТРОКОВЕ ЗУПИНЕННЯ РЕЄСТРАЦІЙНИХ ДІЙ (ДО 15 ДІБ)

За ст. 25 Закону проведення реєстраційних дій зупиняється на підставі:

2) заяви власника об’єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій щодо власного об’єкта нерухомості.

Заява власника об’єкта про заборону вчинення реєстраційних дій реєструється у Державному реєстрі прав.

Державний реєстратор приймає рішення про відновлення реєстраційних дій на підставі заяви власника нерухомості про відкликання власної заяви про заборону вчинення реєстраційних дій, зареєстрованої у реєстрі прав.

Державний реєстратор також приймає рішення про відновлення реєстраційних дій, якщо у строк, що не перевищує 15-ти календарних днів від подання такої заяви, не подано судового рішення про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили.

Форма заяви власника про реєстрацію заборони вчинення реєстраційних дій нормативно не затверджена. Подання такої заяви та її реєстрація в ДРРПНМ здійснюється безкоштовно (заборона відчуження).

СУДОВИЙ ЗАХИСТ І ВИРІШЕННЯ СПОРІВ З НЕРУХОМІСТЮ
НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Про повернення іпотечної нерухомості, стягненої кредитором за ст. 37 - за цим посиланням.

Про визнання недійсним договору продажу іпотечної нерухомості кредитором за ст. 38 - за цим покликанням.

Про визнання недійсними електронних торгів СЕТАМ та продажу нерухомості на аукціоні - за цим лінком.

Щодо захисту прав на нерухомість - на цій сторінці.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

2832
Ваша оцінка сторінки:
Голоси відсутні