Декларування товарів при імпорті в Україну.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат, МБА.

Декларування товарів при імпорті в Україну.

ЧИ МОЖЕ ПОСТАВЩИК-НЕРЕЗИДЕНТ СПЛАТИТИ МИТО, А ПОКУПЕЦЬ-РЕЗИДЕНТ - ІМПОРТНИЙ ПДВ?

Договірний розподіл обов'язків з декларування імпортованих в Україну товарів та сплати ввізного мита нерезидентом-постачальником, а ПДВ - резидентом-покупцем зі включенням до податкового кредиту не є можливим навіть при обранні умов поставки DDP (Інкотермс).

Обов'язкові платежі сплачуються одним декларантом. Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

Так, Правила тлумачення торгових термінів Міжнародної торгової палати Інкотермс поширюються на і регулюють виключно права і обов'язки сторін договору купівлі-продажу щодо поставки товарів.

Правила Інкотермс не є нормативним актом податкового права. Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

Відповідно не можуть регулювати податкових правовідносин, встановлювати, змінювати або припиняти обов'язки по сплаті податків, встановлені Законами держав, суб'єкти яких домовилися використовувати Інкотермс в своїх договорах.

За Податковим кодексом України (ПК): Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

1.1. ПК України регулює відносини, що виникають у сфері стягнення податків і зборів, в т.ч., визначає вичерпний перелік податків та зборів, що стягуються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки.

1.2. Правила оподаткування товарів або послуг, що переміщуються через митний кордон України, визначаються цим Кодексом, крім оподаткування ввізним (імпортним) митом, які встановлюються Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.

4.4. Встановлення та скасування податків і зборів здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України.

7.3. Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України.

7.4. Елементи податку (в т.ч. платник, порядок та термін сплати) визначаються виключно цим Кодексом.

5.2. У разі, якщо терміни, правила інших актів суперечать термінам, правилам цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються терміни, правила цього Кодексу.

Таким чином, правила оподаткування встановлюються виключно податковим законодавством, якому властивий атрибут імперативності, тобто сторони договору не можуть їх змінити, в т.ч. діючи за Інкотермс.

Для цілей оподаткування платником ПДВ є: Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

3) будь-яка особа, яка ввозить товари на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України (п.п. 3 п. 180.1 ПК).

За Митним кодексом України (МК) такою особою є декларант (ст.88).Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

ДЕКЛАРАНТ ВИКОНУЄ ОБОВ'ЯЗКИ І НЕСЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПРИ ДЕКЛАРУВАННІ ТА СПЛАТІ  МИТА ТА ПДВ

Декларант виконує всі обов'язки і несе у повному обсязі відповідальність, передбачену цим Кодексом, незалежно від того, чи є він власником товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України або митним брокером.

Декларант зобов'язаний: Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

здійснити декларування товарів та транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;

на вимогу митного органу надати товари та транспортні засоби для митного контролю та митного оформлення;

подати митному органу передбачені законодавством документи та відомості, необхідні для виконання митних процедур;

сплатити податки і збори.  Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

Декларант самостійно визначає митний режим товарів, які переміщуються через митний кордон України, на підставі документів, що подаються митному органу для митного оформлення (ст. 186).

Ввезення товарів в митному режимі імпорту передбачає сплату податків та зборів, якими обкладаються товари під час ввезення на митну територію України відповідно до законів України (ст. 189).

Забороняється будь-яка уступка грошового зобов'язання або податкового боргу платника податків третім особам (п. 87.7 ПК).

За Порядком здійснення митного контролю та митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації (Наказ Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року №314) для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів декларант подає митному органу вантажну митну декларацію, заповнену відповідно до обраного митного режиму.

Декларант подає документи митному органу та одержує оформлені документи особисто. Присутність декларанта при проведенні митного огляду обов'язкова.

З моменту прийняття ВМД до оформлення декларант несе юридичну відповідальність за недостовірність даних, зазначених у ВМД. Ця ВМД не може бути відкликана декларантом (п. 2.1, 1.5, 1.6).

Таким чином, обов'язок декларування товарів, що імпортуються та сплати податків і зборів несе одна особу (декларант), а не два (декларант і друга сторона договору).

Відповідно, покладання сторонами обов'язку декларування та сплати ввізного мита на нерезидента-постачальника, а імпортного ПДВ - на резидента-покупця неможливо за Законами України.арирование товаров и импорте в Украину. Оплата таможенной пошлины и НДС нерезидентом.

ДЕКЛАРАНТАМИ МОЖУТЬ БУТИ ПІДПРИЄМСТВА-ПОКУПЦІ ІМПОРТОВАНИХ ТОВАРІВ АБО МИТНІ БРОКЕРИ

Декларантами можуть бути підприємства або громадяни, яким належать товари та транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України, або уповноважені ними митні брокери - ст. 87, п. 5 ст. 1.

Тобто постачальник-нерезидент може бути декларантом товарів в Україні, платником ввізного мита та імпортного ПДВ (хоча це пов'язано з рядом практичних складнощів (див. далі).

Митні брокери це підприємства, які здійснюють декларування. Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

Митним брокером може бути тільки підприємство-резидент.

Митний брокер виконує всі обов'язки по декларуванню товарів, що імпортуються та несе відповідальність, встановлену законом (ст.ст. 176-179).

Обрання сторонами умов Інкотермс DDP дозволяє перекласти цю відповідальність на постачальника-нерезидента, якщо він буде декларантом.

Але, в силу вищевказаних норм оподаткування, постачальник-нерезидент повинен буде заплатити імпортні податки і збори, включаючи ПДВ, що позбавляє покупця-резидента можливості включити його до податкового кредиту.

Постачальник-нерезидент не зареєстрований платником ПДВ. Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

За ПК якщо особи, які не зареєстровані як платники ПДВ, ввозять товари на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню відповідно до закону, такі особи сплачують ПДВ під час митного оформлення товарів без реєстрації  платниками такого податку (п. 181.2).

Якщо постачальник-нерезидент буде декларантом, то імпортний ПДВ зобов'язаний буде сплатити він, після чого передати розмитнений товар покупцеві. Покупець повинен буде оплатити товар за ціною, збільшеною на суму цього ПДВ.

ПК встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів, які не підтверджені податковими накладними (п. 198.6).

Право на нарахування ПДВ та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники ПДВ (п. 201.8).

Таким чином, суми ПДВ, сплачені покупцем-резидентом постачальнику-нерезиденту за договором поставки на умовах Інкотермс DDP, не будуть відноситись до податкового кредиту покупця, як не підтверджені податковою накладною продавця, який не має права її складати. Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

ВИКОНАННЯ НЕРЕЗИДЕНТОМ ОБОВ'ЯЗКІВ ДЕКЛАРАНТА ТА ОПЛАТИ ІМПОРТНИХ ПОДАТКІВ ПОВ'ЯЗАНЕ ЗІ СКЛАДНІСТЮ

Виконання постачальником-нерезидентом обов'язків декларанта та оплати імпортних податків в Україні пов'язане з практичними труднощами:

- проблема акредитації на митниці з отриманням картки суб'єкта ЗЕД; Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

(Митниця на практиці не акредитує нерезидентів. Навіть в разі акредитації резидентів, у яких фізична особа - нерезидент є посадовою, обов'язково вимагає призначення відповідальним по роботі з митницею фіз.особу-резидента - з міркувань розслідувань. Тобто акредитація гладко не пройде, можливо, буде потрібно проходження адміністративної або судової тяганини).

- проблема платежів у гривні; Сплата імпортного ПДВ та ввізне мито. Інкотермс. Юрист податкові спори Київ. 

(За Порядком стягнення митними органами ввізного (вивізного) та особливих видів мита під час митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України (Наказ Державної митної служби України від 23.01.2006 №30) мито підлягає оплаті до завершення оформлення ВМД у національній валюті України ( п.п. 6.1., 6.2.).

За Порядком стягнення податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, що імпортуються на митну територію України (Наказ Державної митної служби України від 27.09.2006 №821) оплата ПДВ здійснюється одночасно з оплатою мита, до/або під час оформлення ВМД відповідно до Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів в Україні та Державної митної служби України від 24.01.2006 №25/44. (п. 3.1).

За п. 3.1. цього Порядку оплата коштів в національній валюті, призначених для забезпечення стягнення митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передоплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в ГУДК України в місті Києві.

Для оплати безготівкової гривні необхідно відкриття нерезидентом поточного рахунку в українському банку, що пов'язано зі складнощами регулювання банківських операцій. Також вимагає розгляду питання джерела отримання гривні нерезидентом на такому рахунку. Якщо таким джерелом планується гривня від конвертації іноземної валюти нерезидента, то потрібно розглянути нормативне регулювання конвертації іноземної валюти в гривню нерезидентами на території України.

Можливість нерезидента здійснювати безготівкові платежі в гривні з-за кордону вимагає з'ясування в країні такого нерезидента або його банку.

Для отримання права на включення імпортного ПДВ до податкового кредиту покупця-резидента необхідна наявність митної декларації, яка підтверджує сплату ним ПДВ, при цьому датою виникнення права на податковий кредит є дата сплати податку за податковим зобов'язанням за поданою для митного оформлення митною декларацією (п.п. 198.2, 187.8, 201.12. ПК).

Надіслати запит в Юридичне бюро Писаренка
ЗАПИТ

Для включення імпортного ПДВ до податкового кредиту покупець-резидент повинен бути декларантом, так як в протилежному випадку у нього не виникають податкові зобов'язання і він не платить імпортний ПДВ за митною декларацією.

ПК встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів, не підтверджені митною декларацією (п. 198.6 ПК).

 

Додатково про юридичний захист платників податків і супровід у податкових спорах - за посиланням.

 

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

903
Ваша оцінка сторінки:
Середнє: 5 (2 голоси)