Добро пожаловать, Гость
Логин: Пароль: Запомнить меня

Встановлення факту проживання однією сім'єю
(1 чел.) (1) гость
УКР.: Юридичний форум: Виникнення й припинення права на спадкування. Прийняття спадщини. Оформлення спадщини. Оспорювання заповітів. Спадкові спори в судах.

РУС.: Юридический форум: Возникновение и прекращение права на наследование в Украине. Принятие наследства. Оформление наследства. Оспаривание завещаний. Наследственные судебные дела в Украине и др.
  • Страница:
  • 1

ТЕМА: Встановлення факту проживання однією сім'єю

Встановлення факту проживання однією сім'єю 1 мес., 2 нед. назад #4142

Доброго дня.
Будьте добрі, я потребую Вашої допомоги у питанні, котрому, би я зміг правильно порозуміти текст Статті 1264, Цивільного Кодексу України:

Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом.
1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

А саме, як правильно порозуміти це: які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини. ?
Тобто, що саме мається на увазі, останні 5 років перед смертю, чи термін не менш як 5 років протягом усього часу проживання з спадкодавцем?

Справа у тому, що, відразу після смерті спадкодавця (вітчима) додому приїхав молодший рідний брат зі своєю дружиною і дітьми (вони жили окремо,за іншою адресою, у батьків його дружини ) і тепер заселилися у будинку. і за останні 9 місяців, тобто від дати смерті спадкодавця і по сьогоднішній день, мені, рідний молодший брат (за мамою) перешкоджають зявлятися на подвір*ї, користуватися тими приміщеннями котрими я користувався під час спільного життя зі спадкодавцем, створюють перешкоду зявлятися за вказаним місцем проживання (пропискою) зі спадкодавцем.

За останні 9 місяців ( після смерті спадкодавця (вітчима), т.щ. як повернувся додому молодший рідний брат з сім'єю) я обмежений у правах користування за вказаною адресою (місцем прописки), я не маю можливості у вечірній час повертатися додому за вказаним місцем проживання, мені забороняють туди зявлятися. Тому я вже не ночую вдома,за останні 9 місяців (від дати смерті спадкодавця) я перестав зявлятися в день за місцем прописки, тим самим ізбігаючи конфліктів з братом і його дружиною.

Ще хочу додати, що я, звернувся до суду із такою заявою:

Заява

про встановлення факту що має юридичне значення.


24.10.2019 року помер мій вітчим (чоловік рідної матері) (...... Особа №1) (копія свідоцтва про смерть додається).
Згідно положень ч.1 ст.1264 ЦК України заявник є спадкоємцем четвертої черги, як особа, яка проживала зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п*ять років до часу відкриття спадщини.
Спадкова справа за покійним (......Особа №1) заведена приватним нотаріусом (..........районного нотаріального округу................ ).
Заінтересована особа, моя мати ( ....Особа №2) є спадкоємцем за законом.
Заповіт покійний не залишив.
Реалізація мною спадкових прав унеможливлюється відсутністю родинних звязків, які можливо підтвердити документами актів цивільного стану.
Відзначаю, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов*язані спільним побутом, мають взяємні права та обов*язки (ч.2. ст.3. Сімейного кодексу України, ст.1 Закону України *Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям*) У рішенні Конституційного Суду України від 03.06.1999р. №5-рп/99 правова природа інституту сім'ї визначається спільними родинними зв*язками, постійним проживанням, веденням спільного господарства особи, діти є членами сім'ї незалежно від того, чи є це діти будького з подружжя. спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні. Тобто, державна реестрація акту цивільного стану, яка вказує на наявність кровного споріднення, не є беззастережною умовою для наявності сімейних правовідносин та застосування їх наслідків.
Згідно положень п.5 ч.2 ст293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються в порядку окремого провадження. в т.ч. Встановлення факту проживання однією сім'єю. Відповідно до ч.2 ст315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути становлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Аналогічну позицію відображено в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 р. *Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення*.

Підтвердження факту проживання однією сім'єюз покійним (...Особа №1) необхідне мені для подальшошо набуття та оформлення власних спадкових справ. У цбому розрізі питання відзначаю, що моя мати та відчим одружилися 03.09.1983 року, на той час мені було вісім років. У подальшому ми постійно проживали однією сім*єю, вели спільний побут, мали взаємні права і обов*язки, які притаманні родині. Я виріс разом з рідним сином спадкодавця (він молодше він мене на 10 років). Всі члени нашої сім'ї мали одне коло спілкування з близькими та друзями, піклувались один про одного та мали спільний бюджет, між нами склалися усталені сімейні взаємовідносини.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.18 Сімейного кодексу Україникожен учасник сімейних відносин має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу. Одним з способів захисту сімейних прав та інтересів є встановлення правовідношення. Відповідно до положень п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 р. * Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення* в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Додатково слід відзначити, що у період спільного проживання з вітчимом однією сім'єю був наявний спільний побут, ми постійно допомагали одне одному, здійснювали матеріальну підтримку, разом вживали заходів, спрямованих на забезпечення життедіяльності сім'ї, наші відносини мали стійкий характер, були спрямовані на тривале співжиття та виявлялися у суспільстві (перед третіми особами). Вказані обставини підтверджують реальність сімейних відносин та проживання однією сім*єю, підтверджуються довідкою виконавчого комітету (....Місцевого органу влади) від 23.01.2020 року №02............(додається).
З метою реалізації мною своїх майнових прав є потреба здійснити їх захист у судовому порядку, оскільки в інший спосіб це питання вирішити не є можливим. Згідно п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. №7 *Про судову практику у справах про спадкування* якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд їз заявою про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, оскільки нотаріус не має можливостей для того, щоб безспірно встановити зазначені обставини.
Заявник з аналогічними заявами (вимогами) до судових унстанцій не звертався, тотожні спори на судовому розгляді не перебувають, питання відшкодування судових витрат мною не порушується, оригінали письмових доказів перебувають у моєму розпорядженні.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 4, 5, 316, 319 ЦПК України,
прошу:

Встановити факт проживання однією сім'єю з 1985 року заявника та покійного (....Особа №1), який помер 24.10.2019 року.

Додаток на ,,,,,,,,,,аркушах:
- копія паспорта заявника
- копія свідоцтва про смерть ( ....Особа №1).
- копія свідоцтва про народження заявника
- копія свідоцтва про укладення шлюбу ( .....Особа №1)
- копія довідки ( Видана виконкомом місцевого органу влади, в тім що по вказаній адресі на день смерті (....Особа №1), який помер 24.10.2019 року. Проживали (були зареестровані) та вели спільне дворогосподарство слідуючі громадяни).
- квитанція про сплату судового збору (для суду)
- копія заяви з додатками.

11 лютого 2020 року. Підпис..........


На теперішній час чекаю дату коли має відбутися слухання у суді щодо встановлення факту проживання однією сім'єю.
Изменено: 1 мес., 1 нед. назад от Юридическое бюро Писаренко.

Встановлення факту проживання однією сім'єю 1 мес., 1 нед. назад #4143

Доброго дня!

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які фактично проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до дня смерті спадкодавця, а не більше 5 років протягом усього часу проживання з спадкодавцем.
Як правильно зазначено вами в заяві до суду, одну сім'ю складають особи, які постійно спільно проживають (в одному й тому житлі за однією адресою), пов'язані спільним побутом і веденням спільного господарства (придбавали, користувалися, ремонтували й т.п. побутові речі), мають взаємні права та обов'язки (внутрішні між собою, та зовнішні - сплачували комунальні чи господарські платежі, медичну допомогу і т.д.).

Чим більше доказів указаного ви додасте до суду (документальних та показань свідків) тим вище імовірність задоволення заяви судом про встановлення факту проживання однією сім'єю (ВС/КЦС №129/2115/15-ц від 14.02.2018).

Загалом ваша заява про встановлення факту проживання однією сім'єю складена переконливо, проте, було б непогано доповнити її іще доказами.
Юридическое бюро Писаренко.
Ведение сложных судебных дел. Налоги. Бизнес-споры.
www.fides.com.ua
Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
+380 (44) 270 6046
Изменено: 1 мес. назад от Юридическое бюро Писаренко.
  • Страница:
  • 1
Время создания страницы: 0.33 секунд