Зразок позовної заяви про визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування.

ЮРИДИЧНЕ БЮРО ПИСАРЕНКА НАДАЄ ПОСЛУГИ З ОФОРМЛЕННЯ ПРАВ НА СПАДЩИНУ В ВИПАДКАХ, УСКЛАДНЕНИХ ЮРИДИЧНИМИ ЧИ ФАКТИЧНИМИ ПЕРЕШКОДАМИ.

(ЗРАЗОК) ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування
(ціна позову _____ грн.)

5 квітня 2002 р. померла моя бабуся Б.В.Д., яка до укладення у 1975 році шлюбу з Б.М.М. мала прізвище Ч-В. (копії свідоцтва про шлюб та про смерть додаються).
У неї було дві доньки:
– Ч-В. Л. Іванівна (моя мати), яка після укладення шлюбу змінила прізвище на Ан. (копії мого свідоцтва про народження, свідоцтва про народження та довідки про шлюб матері додаються) та
– Ч-В. О. Іванівна (моя тітка). Копія витяга із Державного реєстру актів цивільного стану громадян з відомостями про її народження додається.

Моя бабуся, мій дід Б. М.М. та тітка Ч-В. О.І. постійно проживали однією сім”єю й були зареєстровані у квартирі №5 по вул. Феодосійській, 1 в м. Києві. Тітка, Ч-В. О.І. проживала в квартирі, будучи зареєстрованою там з 04 квітня 1997 р. (копії довідки ф.3 та довідки ЖЕО про проживання додаються).
Квартира була приватизована бабою й дідом у 1994 році й належала їм спільно (копія свідоцтва про приватизацію додається).
Отже, до спадкового майна бабусі належала ½ (або 3/6) частина квартири №5 по вул. Феодосійській, 1 в м. Києві (далі- Квартира).

Заповіту бабуся не складала.
Тому на оформлення спадщини моєї бабусі Б.В Д. спадкоємцями за законом (тобто в рівних частках, по 1/6 частин Квартири кожному) були в першій черзі спадкування:
– мій дід Б.М. М. (як її чоловік);
– моя мати Ан. Л. Іванівна (як її донька);
– моя тітка Ч-В. О. Іванівна (як її донька).

Другою київською державною нотаріальною конторою було заведено спадкову справу №1/2002 після смерті Б.В Д.

Моя мати померла 17.03.2001 р. (копія свідоцтва про смерть додається).
Через смерть матері мені, як внуку Б.В Д., спадкоємцю за правом представлення, на підставі ст. ст. 1261, 1266 ЦКУ Другою київською державною нотаріальною конторою було оформлено спадщину й видано свідоцтво про спадщину за законом на 1/6 частину Квартири, яка належала б моїй матері, якби вона була жива на час відкриття спадщини (копія свідоцтва про спадщину додається).
Вартість 1/6 частини Квартири за свідоцтвом про спадщину, визначена за звітом про оцінку майна, складає 73 586,66 грн.
Інші спадкоємці за законом – Б.М. М. та Ч-В. О. Іванівна спадщину баби фактично прийняли (по 1/6 частин Квартири кожний) на підставі ст. 1268 ЦКУ, оскільки на час її відкриття постійно проживали разом із спадкодавцем і про відмову від спадшини не заявляли (довідка ф.3 та довідки ЖЕО про проживання).
Але ні дід, ні тітка оформлення спадщини не здійснили й не отримали свідоцтв на спадщину за законом на свої 1/6 частини Квартири, хоча спадщину баби фактично прийняли.
За ч.1 ст. 1268 ЦКУ незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

30 березня 2005 р. помер мій дід Б.М. М. (копія свідоцтва про смерть додається).
До спадкової маси, яка залишилася після його смерті, належала 4/6 частина Квартири (а саме – 3/6 частин на підставі приватизації в 1994 році та 1/6 на підставі прийняття спадщини після смерті його дружини Б. В.Д.).
Заповіту дід не складав.
Його спадщину в порядку спадкування за законом фактично прийняла тільки моя тітка Ч-В. О. Іванівна в четвертій черзі спадкування, оскільки проживала з дідом однією сім’єю більше як п’ять років до часу відкриття спадщини (довідка ф.3 та довідки ЖЕО про проживання).
Будь-якого іншого житла чи сім”ї в моєї тітки не було. Вона постійно проживала, мала спільний побут, взаємні права та обов”язки у сім”ї діда й баби та була зареєстрована з ними в Квартирі з 04 квітня 1997 р.
За ст. 1264 ЦКУ в четверту чергу мають право на спадкування за законом особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
Заяви про відмову від спадшини після смерті Б.М.Д. моя тітка не подавала.
За ст. 1258 ЦКУ спадкоємці наступних черг одержують право на спадкування у випадку відсутності спадкоємців попередніх черг, усунення їх від спадкування чи неприйняття ними спадщини. За ст. 1272 ЦКУ спадкоємець, який у встановлений 6-місячний строк не подав заяву про прийняття спадщини, вважається таким що не прийняв її.
Будь-яких інших спадкоємців у діда не має, жодна особа не подала заяви про прийняття його спадщини, оформлення спадщини не здійснила й навіть спадкової справи після його смерті нотаріусами не заводилося, хоча пройшло майже 10 років з дня смерті (копія витяга зі спадкового реєстру додається).

За ст. 1268 ЦКУ особа, яка на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем, вважається такою, що прийняла спадщину.

Таким чином, єдиним спадкоємцем, яка прийняла спадщину діда, є тітка Ч-В. О.І.
За п. 21 Постанови ПЛЕНУМУ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» встановлено, що “…при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Зазначений п’ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права та обов’язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім’ї, тощо».
Тітка не оформила спадщину й не отримала свідоцтва на спадщину за законом на 4/6 частини Квартири після смерті діда, хоча спадщину фактично прийняла.
За ч.1 ст. 1268 ЦКУ незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

24 травня 2012 р. померла моя тітка Ч-В. О. Іванівна (копія витяга зі спадкового реєстру додається).
До спадкової маси, яка залишилася після її смерті, належала 5/6 частина Квартири (а саме – 1/6 частин на підставі прийняття спадщини після смерті її матері Б. В.Д. та 4/6 частин на підставі прийняття спадщини після смерті Бідненка М.М.).
Заповіту тітка не складала.
ЇЇ спадщину в порядку спадкування за законом прийняв тільки я, Позивач. Інших спадкоємців, які б подали заяви про прийняття спадщини, не має.
Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу С.О.Я. було заведено спадкову справу №__________ після смерті тітки для оформлення спадщини.
Оскільки моя мати (сестра померлої) померла 17.03.2001 р., то мені, як племіннику Ч-В.О. Іванівни, спадкоємцю за правом представлення, на підставі ст. ст. 1262, 1266 ЦКУ приватним нотаріусом С. О.Я. було видано свідоцтво про спадщину за законом на 1/6 частину Квартири, яка належала б моїй матері, якби вона була жива на час відкриття спадщини (копія свідоцтва про спадщину додається).
На 4/6 частин Квартири, які належали діду Бідненку М.М., нотаріус спадщину не оформила й свідоцтва не видала, обгрунтувавши відсутністю в тітки свідоцтва про спадщину на ці частини Квартири.
В результаті моє право власності на 4/6 частин Квартири в порядку спадкування не визнається нотаріусом.
За ст. 1 Закону України “Про нотаріат” нотаріат – це система органів і посадових осіб, на які покладено обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення. За ст. 34 цього Закону видача свідоцтва на спадщину вчиняється нотаріусами а за ст. 48 на підтвердження права на спадщину, права власності видаються свідоцтва.
Оскільки Відповідач як нотаріус мені спадщину не оформила й не видала свідоцтва про спадщину, то цим вона не визнала моєї власності на 4/6 частин Квартири в порядку спадкування.
За ст.16 Цивільного кодексу України захист права власності здійснюється судом, а за ст. 392 власник може пред'явити позов про визнання права власності, якщо воно не визнається іншими особами.

Враховуючи викладене, на підставі ст. 137 ЦПКУ, ст. 122, 209, 213-215 Цивільного процесуального кодексу України прошу суд:

– витребувати від Другої київської державної нотаріальної контори копію спадкової справи №1/2002, заведеної після смерті Б.В Д., яка померла 5 квітня 2002 р., для встановлення спадкової маси та осіб, які прийняли спадщину, оскільки Позивачу не було надано ці докази на його письмовий запит (копія додається);
– витребувати від приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу С.О.Я. копію спадкової справи №__________, заведеної після смерті Ч-В. Ольги Іванівни, яка померла 24 травня 2012 р. для встановлення спадкової маси та осіб, які прийняли спадщину, оскільки Позивачу не було надано ці докази на його письмовий запит (копія додається);
– для підтвердження ступеня споріднення між мною та Ч-В.О. Іванівною як племінником та тіткою витребувати від Відділу реєстрації актів цивільного стану Києво-Святошинського району Київської області витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян та/або копію актового запису про народження Ч-В. О. Іванівни, яка народилася 30 липня 1952 р.;
– визнати за мною право власності в порядку спадкування за законом на 4/6 частин квартири №5 по вул. Феодосійській, 1 в м. Києві.

ДОДАТОК (докази):
1. Копія свідоцтва про шлюб Б. В.Д.;
2. Копія свідоцтва про приватизацію квартири;
3. Копія свідоцтва про народження позивача;
4. Копії свідоцтва про народження та довідки про шлюб матері позивача – Ан. Л.І.;
5. Копія витяга із Держ. реєстру актів цивільного стану з відомостями про народження Ч-В. О.І.;
6. Копія довідки ф. 3 з ЖЕО;
7. Копія довідки ЖЕО про проживання Б. В.Д.;
8. Копія довідки ЖЕО про проживання Б. М.Д.;
9. Копія довідки ЖЕО про проживання тітки – Ч-В. О.І.
10. Копія свідоцтва про смерть баби – Б. В.Д.;
11. Копія свідоцтва про смерть матері – Ан. Л.І.;
12. Копія свідоцтва про смерть діда – Б. М.М.;
13. Копія свідоцтва про спадщину після смерті баби;
14. Копія витягу зі спадкового реєстру про смерть діда;
15. Копія витягу зі спадкового реєстру про смерть тітки;
16. Копія свідоцтва про спадщину після смерті тітки;
17. Копія запиту до Другої київської держ. нот. контори про надання копії справи;
18. Копія запиту до приватного нотаріуса про надання копії справи;
ДОДАТОК:
19. Довіреність адвоката;
20. Квитанція про сплату судового збору; – 1% але не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати
21. Копія позову про визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування та доданих документів для відповідача.

Відповіді на запити: Позовна заява про визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування. Підстави для визнання власності на квартиру в порядку спадкування.

ЮРИДИЧНЕ БЮРО ПИСАРЕНКА

тел. (044) 270 6046

моб. (050) 719 10 16

е-мейл: info@fides.com.ua