Посилення захисту інтересів іпотекодавців за постановою КМУ від 26.02.2020 р.

Скасування власності банку на іпотечну нерухомість. Юрист іпотека.

Посилення захисту інтересів іпотекодавців за постановою КМУ від 26.02.2020 р.

УСКЛАДНЕННЯ ПОРЯДКУ НАБУТТЯ БАНКАМИ ВЛАСНОСТІ НА ІПОТЕЧНУ НЕРУХОМІСТЬ.

Постановою Кабінету Міністрів з 26.02.2020 р. оновлено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо порядку державної реєстрації права власності кредиторів на предмет іпотеки на підставі іпотечного застереження.

Нововведення ускладнюють набуття банками у власність нерухомості і підсилюють позицію іпотекодавців в спорах про скасування рішення держреєстратора про державну реєстрацію прав.

Перелік і зміст поданих банком документів для державної реєстрації набуття права власності на іпотечну нерухомість має відповідати установленому порядку.

Згідно нововведень для державної реєстрації права власності банку на підставі іпотечного застереження у договорі необхідно подати, зокрема:

- засвідчену іпотекодержателем копію повідомлення про вручення рекомендованого чи цінного листа з письмовою вимогою боржнику / іпотекодавцю про усунення порушення основного зобов'язання та/або умов іпотечного договору з відміткою про вручення адресату або з позначкою про відмову адресата від одержання такого відправлення, або 

засвідчені банком копії рекомендованих чи цінних поштових листів (поштових конвертів), якими не менше ніж 2 рази з періодичністю не менше ніж один місяць надсилалася вказана вище вимога, та які повернулися банку через відсутність адресата або закінченням строку зберігання поштового відправлення, або

засвідчені іпотекодержателем паперові копії електронного листа, яким надіслано вказану вимогу, та електронного службового повідомлення інформаційної, телекомунікаційної або інформаційно-телекомунікаційної системи, що забезпечує обмін електронними документами, яким підтверджується доставка електронного листа на е-пошту адресата (якщо іпотечним договором передбачено можливість обміну електронними документами).

- довідку банку про суму боргу за основним зобов'язанням на дату не раніше 3-х днів до дня подання документів для проведення держреєстрації;

- відомості про вартість предмета іпотеки, визначену суб'єктом оціночної діяльності, на дату не раніше 90 днів до дня подання документів державному реєстратору;

Державна реєстрація набуття власності банку проводиться не раніше 30 днів з моменту отримання іпотекодавцем/боржником вимоги про усунення порушення зобов'язань.

До дня закінчення строку дії  Закону "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті", запланованого на 21.10.2020 р., для реєстрації набуття права власності банку за іпотечним застереженням на об’єкт житлової нерухомості загальною площею  не більше 140 кв. м. для квартири та 250 кв. м. для будинку за споживчими кредитами в іноземній валюті, додатково подається заява, що підтверджує згоду іпотекодавця - громадянина України на набуття банком права власності, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.

Нововведення спростовує багаточисельні в судовій практиці заяви банків про відсутність необхідності отримання окремої згоди іпотекодавця на відчуження його квартири у власність банку через автоматичне, начебто, отримання такої згоди шляхом підписання іпотекодавцем початкового іпотечного застереження.

Виключенням є випадки, коли державним реєстратором за даними Державного реєстру прав  встановлено наявність зареєстрованого права власності іпотекодавця на інше нерухоме житлове майно (його частину) або надання банком документів на підтвердження того, що предмет іпотеки не є місцем постійного проживання іпотекодавця (що логічно витікає з Закону про мораторій).

ЮРИДИЧНИЙ СУПРОВІД СКАСУВАННЯ ВЛАСНОСТІ БАНКУ / ПОВЕРНЕННЯ ПРЕДМЕТА ІПОТЕКИ
надіслати запит

Відсутність чи неправильність документів з зазначеного вище переліку, поданих банком, чи порушення державним реєстратором/нотаріусом вищеописаного порядку є додатковими підставами для скасування рішення держреєстратора чи скасування реєстрації права власності банку та її припинення. 

Додатково з питань захисту іпотекодавців від стягнення нерухомості - за цим посиланням.  

 

Писаренко Александр Алексеевич, адвокат по судебным процессам в налоговых и бизнес спорах, магистр бизнес администрирования.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Viber   Telegram    WhatsApp

4347
Ваша оценка страницы:
Голосов пока нет

Новости бюро

ПОДПИСАТЬСЯ НА РАССЫЛКУ
Следите за новостями Юридического Бюро Писаренко, изменениями в законодательстве и последними тенденциями в вашей сфере. Будут только полезные письма.