ПОДАТКОВІ ПОСЛАБЛЕННЯ НА ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ.

ПОДАТКОВІ ПОСЛАБЛЕННЯ НА ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ.

За Законом №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" встановлено звільнення від відповідальності платників у разі неможливості виконання своїх обовʼязків, а також заборону на початок податкових перевірок (а розпочаті раніше - зупиняються).

За Законом №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17.03.2022 р. запроваджено:

В період з 01 квітня 2022 р. до останнього дня місяця, в якому буде припинено воєнний стан, юридичні особи та ФОП будь-якої групи можуть перейти на сплату єдиного податку по ставці 2% від загального доходу при авансових платежах, які мають здійснюватися до 15 числа наступного місяця, з доходу попереднього місяця.

Для переходу на спрощену систему оподаткування 3-ї групи з указаними особливостями, суб’єкт господарювання має до кінця березня 2022 року подати до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву по формі за наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. №308. У графі 5.1.1. - обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування зазначається 2%.

Якщо особа є раніше зареєстрованим платником ЄП 3-ї групи зі ставкою 5%, то для переходу на ставку 2% має до 31.03.2022 р. подати заяву по формі F0102003 про внесення змін з зазначенням в графі 5.2. ставки 2% замість 5%.

Після переходу платника ПДВ на сплату єдиного податку 2% статус платника ПДВ не анулюється, а тимчасово призупиняється. Тому нараховувати зобов’язання з ПДВ на залишки запасів не потрібно. Більш того, якщо такі товари/послуги не будуть реалізовані протягом перебування на сплаті єдиного податку за ставкою 2%, то після скасування воєнного стану та поновлення податкового статусу платника податків податковий кредит за ними не втрачається та може бути перенесеним на майбутні періоди (переноситься у рядок 16.1 за перший звітний період після скасування воєнного стану). При цьому постачання товарів/послуг у періоді сплати єдиного податку 2% вважається таким, що не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тому у разі постачання товарів/послуг у періоді сплати єдиного податку 2% ПДВ нараховувати не потрібно (так само, як і складати за такими операціями податкові накладні), але після припинення воєнного стану та поновлення статусу платника ПДВ доведеться нарахувати цей податок за п. 198.5 та/або ст. 199 ПКУ за такими товарами/послугами (із зазначенням їх у рядку 4 декларації з ПДВ). Це ж стосується й необоротних активів, які використовувались у періоді сплати єдиного податку 2%.

В період з 01 березня 2022 р. та 12 місяців з дня припинення воєнного стану ФОП не нараховують і не сплачують ЄСВ за себе.

Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються, крім камеральних щодо повернення бюджетного відшкодування та фактичних перевірок.

Фактична перевірка - що проводиться за місцем фактичного провадження платником діяльності щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, законодавства щодо укладення та оформлення трудового договору з працівниками.

Однак на період дії воєнного стан зупиняється перебіг строків давності згідно податкового законодавства. Тобто період воєнного стану не враховується у строки давності для притягнення платника податків до відповідальності при порушенні ним закону. Комплексна документальна податкова перевірка може охоплювати весь період діяльності платника, крім уже перевіреного, однак донарахування податків, штрафів, пені можливе лише за порушення, зроблені протягом строку давності у останні 1095 днів. Період воєнного стану не буде враховуватися у ці 1095 днів.

Позитивні податкові зміни для малого та середнього бізнесу.

Коментувати