Кримінальна відповідальність за використання підробленого документа.

Кримінальна відповідальність за використання підробленого документа

Кримінальна відповідальність за використання підробленого документа.

ВИКОРИСТАННЯ ПІДРОБКИ (Ч. 4 СТ. 358 КК) Є САМОСТІЙНИМ СКЛАДОМ ЗЛОЧИНУ.

Використання завідомо підробленого документа (ч. 4 ст. 358 КК) тягне кримінальну відповідальність саме по собі, незалежно від факту вчинення інших кримінальних правопорушень з підробленим документом.

За використання завідомо підробленого документа кримінальну відповідальність може нести фізична осудна особа, яка досягла 16 років.

Внутрішнє ставлення винної особи до використання завідомо підробленого документа характеризується прямим умислом і спеціальною метою - бажання набути певних суб’єктивних прав або звільнитися від юридичних обов’язків.

Приклади:

  • подання підроблених первинних документів чи звітності для отримання грантів, фінансування, податкової вигоди;
  • пред’явлення підробленого договору купівлі-продажу для реєстрації майна на своє ім’я (рейдерство нерухомості);
  • пред’явлення банку підробленої довідки про доходи для отримання кредиту чи інших вигод;
  • подання підроблених документів для отримання квартири;
  • подання фальшивого диплома для отримання доступу до роботи чи професії;
  • надання фальшивого посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, учасника бойових і т.д.  для одержання пільг, тощо.

З об’єктивної сторони використання полягає у наданні підробленого документа органам влади, підприємствам, установам або організаціям незалежно від форми власності (документ передається уповноваженим особам) або пред’явленні їх (для ознайомлення з їх змістом, але сам підроблений документ залишається у володінні винного). Під ознаки цієї статті підпадає також використання справжнього, але чужого документа.

Предметом цього злочину є тільки офіційні документи визначені приміткою до ст. 358 КК.

Злочин вважається закінченим з моменту пред’явлення (надання) підробленого документа незалежно від того, чи вдалося пред'явнику досягти поставленої мети.

ВИКОРИСТАННЯ ЗАВІДОМО ПІДРОБЛЕНОГО ДОКУМЕНТА - САМОСТІЙНИЙ СКЛАД ЗЛОЧИНУ

У справі №591/7446/17, яку розглядала колегія суддів ККС ВС, обвинувачувався заступник прокурора в тому, що він з метою використання завідомо підробленого документа звернувся з письмовою заявою до прокурора області щодо надання невикористаних днів щорічної відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Для цього він надав завідомо підроблений офіційний документ – листок непрацездатності (про перебування на стаціонарному лікуванні в обласній лікарні, хоча в цей час він був на відпочинку), на підставі чого йому надали невикористані дні відпустки. В результаті використання посадовцем завідомо неправдивого листка непрацездатності йому було нараховано та виплачено грошові кошти.

Використання завідомо підробленого документа кваліфікується за ч. 4 ст. 358 КК незалежно від мети особи, яка його використовує, та помилковим є ототожнення такої мети з умислом на використання завідомо підробленого документа.

Використання підробленого документа (ч. 4 ст. 358 КК) є самостійним складом злочину, який не охоплюється поняттями «підроблення», «складання», «видача» і «збут» та передбачений окремою кримінально-правовою нормою із самостійною санкцією.

Відсутність факту вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 або ч. 2 ст. 358 або ст. 190 КК, на доведення факту вчинення використання підробленого документа не впливає.

Використання завідомо підробленого документа є закінченим з моменту, коли документ пред’явлено або надано особою, незалежно від того, чи вдалося їй досягти поставленої мети.

ВІДСУТНІСТЬ ПРЕДМЕТУ ЗЛОЧИНУ (ПРЕД’ЯВЛЕННЯ ОФІЦІЙНОГО ДОКУМЕНТУ) ЗНІВЕЛЮЄ ОБВИНУВАЧЕННЯ ЗА Ч. 4 СТ. 358 КК

ККС ВС виснував, що типовий бланк додаткової угоди до договору оренди землі з частково надрукованим текстом без необхідних реквізитів і підпису іншої сторони - орендарем, не був офіційним документом, не породжував жодних правових наслідків, а тому не є предметом злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК.

Згідно з приміткою до ст. 358 КК під офіційним документом у статтях 357 і 366 КК України слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовній діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв`язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

Обвинувачена підписала лише бланк додаткової угоди, який не містив таких реквізитів, як дати укладення, номера та інформації про його реєстрацію, що підтвердили свідки. У бланку додаткової угоди, зокрема, не було зазначено терміну оренди та розміру орендної плати, також не було підпису орендаря та печатки, що є обов’язковими реквізитами документу.

Відтак, обвинувачений підлягає виправданню на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК за недоведеністю в діянні обвинуваченого складу кримінального правопорушення (ККС ВС від 22.08.2019 №701/1114/16-к).

Про захист в кримінальних справах про шахрайство за ст. 190 ККУ читайте за цим лінком.

Щодо захисту при звинуваченні в одержанні неправомірної вигоди за ст. 368 КК читайте в цьому матеріалі.

Про послуги адвоката в кримінальних справах про розтрату чужого майна за ст. 191 КК - у цій статті.

Про захист в кримінальних справах щодо ухилення від сплати податків за ст. 212 ККУ - за цим посиланням.

Послуги адвоката в кримінальних справах про підробку документів
НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ

Писаренко Александр Алексеевич, адвокат по судебным процессам в налоговых и бизнес спорах, магистр бизнес администрирования.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Viber   Telegram    WhatsApp

5641
Ваша оценка страницы:
Средняя: 5 (2 оценки)

Новости бюро

ПОДПИСАТЬСЯ НА РАССЫЛКУ
Следите за новостями Юридического Бюро Писаренко, изменениями в законодательстве и последними тенденциями в вашей сфере. Будут только полезные письма.