Спадкування криптовалюти в Україні.
Спадкування криптовалюти в Україні.
ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ ВІРТУАЛЬНИХ АКТИВІВ СПАДКОЄМЦЯМИ ВЛАСНИКА АККАУНТА.
Поки не вступив в силу Закон України «Про віртуальні активи» від 17.02.2022 р., підписаний Президентом, для отримання спадщини у криптовалюті необхідно звертатися до біржі, на якій такі активи знаходяться. Ключовим питанням для цього є наявність у спадкоємців інформації про е-мейл чи телефон, на який спадкодавцем відкрито було аккаунт на відповідній біржі.
Службі клієнтської підтримки біржі надсилаються, щонайменше, заява та скани наступних документів:
- Свідоцтво про смерть власника акаунта;
- Підтвердження родинного зв’язку між власником криптовалюти та спадкоємцем (свідоцтво про укладення шлюбу, про народження чи інше);
- Оригінал документа про засвідчення особи померлого власника аккаунту, який використовувався для KYC;
- Документи, що підтверджують особу спадкоємців;
- Фотографія спадкоємця з документом, що ідентифікує особу, в руці;
- Свідоцтво чи інший документ про право на спадщину із зазначенням адреси е-пошти облікового запису померлого власника криптовалюти.
Залежно від біржі, як правило, заява, інформація та документи мають бути подані англійською мовою з нотаріальними перекладами.
Заяву та документи спадкоємця криптобіржа передає на розгляд власній команді, яка перевіряє наявність та достатність підтвердження прав на спадщину у виді криптовалюти та починає комунікацію зі спадкоємцями та їх адвокатом.
При достатності і переконливості поданих документів, на погляд юристів біржі, криптовалюта з облікового запису спадкодавця зараховується на аккаунт спадкоємця.
Власник аккаунта може розпорядитися біржі про порядок дій з криптовалютою на випадок смерті. Рідні чи інші спадкоємці мають відкрити аккаунт на біржі і пройти на ньому верификацію KYC на свої документи.
З огляду на чинний сьогодні порядок набуття криптовалюти в спадщину, за яким перерахування віртуальних активів спадкоємцям з рахунку померлого залежить від криптобіржі, доцільно завчасно повідомляти біржу про спір між спадкоємцями щодо спадщини для відвернення неправильного її розподілу чи передчасної виплати.
Закон «Про віртуальні активи» від 17.02.2022 р. визнає криптовалюту об’єктом цивільних прав в Україні, а з цим – її спадкування в загальному порядку. Закон вступить в силу після прийняття ще одного Закону – про зміни до Податкового кодексу про оподаткування операцій з криптовалютою.
Коли це відбудеться, оформлення криптовалюти у спадщину буде уніфіковано з порядком набуття спадщини на майно, встановленим Цивільним кодексом України та Законом «Про нотаріат».
Для наслідування криптовалюти спадкоємці матимуть надати спеціальні документи. При їх достатності та належності українським нотаріусом видаватиметься свідоцтво про спадщину. Свідоцтво буде підставою для зарахування криптовалюти з облікового запису спадкоємця на аккаунти спадкоємців у відповідній кількості та пропорції.
При недостатності, на погляд нотаріуса, документів щодо прав на криптовалюту померлого резидента України це питання вирішуватиметься українським судом. В такому разі отримання криптовалюти в спадщину здійснюватиметься за судовим рішенням.
Про оподаткування доходу від операцій з криптовалютою читайте за цим лінком.
Щодо прийняття криптовалюти в оплату чи обмін за послуги ФОП - в статті за цим посиланням.
Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.
Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист: Viber Telegram WhatsApp
Новини бюро
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ
Слідкуйте за новинами Юридичного бюро Писаренка, змінами в законодавстві і останніми тенденціями у вашій сфері. Ми надсилаємо тільки корисні листи.