Оподаткування доходу від операцій з криптовалютами.

Оподаткування операцій з криптовалютою / віртуальними активами.

Оподаткування доходу від операцій з криптовалютами.

ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ З ТОРГІВЛІ ВІРТУАЛЬНИМИ АКТИВАМИ.

На дату цієї публікації є чотири варіанти оподаткування грошового доходу фізичних осіб-резидентів від продажу криптовалюти, отриманого на поточний чи картковий банківський рахунок в Україні.

З набранням чинності Законом «Про віртуальні активи», прийнятим Верховною Радою 17.02.2022 р., будуть запроваджені спеціальні правила оподаткування криптовалют, які змінять чи замінять ці чотири варіанти.

ВАРІАНТ 1. ОПОДАТКУВАННЯ ОПЕРАЦІЙ З КРИПТОВАЛЮТОЮ У ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ, ЯКА НЕ Є ПІДПРИЄМЦЕМ

Для фізичної особи, яка не є підприємцем, об'єктом та базою оподаткування є сума отриманих від продажу криптовалюти коштів, незалежно від того, чи отримано ці кошти з рахунку в Україні чи з закордонного рахунку (ст.ст. 163, 164 Податкового кодексу України).

Ставка ПДФО становить 18% з суми отриманого доходу (п. 167.1 ПКУ).

Крім цього, підлягає сплаті військовий збір за ставкою 1,5% від суми отриманого доходу від продажу віртуального активу (п.п. 1.2. п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ).

Об'єктом та базою оподаткування операцій з криптовалютою є отриманий на картковий рахунок в Україні дохід; саме дохід, а не прибуток.

Отриманий дохід не зменшується на суму витрат на попереднє придбання віртуального активу. Тобто, до оподатковуваного доходу включається вся отримана виручка без зменшення на ціну купівлі крипти.

Оскільки криптовалюта не є інвестиційним активом в розумінні податкового законодавства, то об’єктом оподаткування є весь дохід, а не позитивна різниця від продажу (інвестиційний прибуток). 

Вказане оподаткування є вкрай невигідним, особливо при торгівлі, коли протягом дня здійснюється оборот операцій купівлі-продажу крипти за гривні з невеликою маржею. В цьому разі всі суми від продажу плюсуються і складають базу для оподаткування ПДФО та ВЗ 19,5%, не дивлячись на прибуток у кілька процентів.

Відсутність у більшості випадків запитань податкової служби до фізичних осіб щодо сплати податків пояснюється відсутністю, поки що, достатніх можливостей ДПС збирати інформацію про рух коштів приватних осіб та нараховувати їм податки.

Проте, відомі непоодинокі нарахування ПДФО та ВЗ на фізичним особам, чиї доходи по картці перевищили 20 млн. грн. (як за криптовалюту, так і за товар), та відкриття кримінальних проваджень щодо ухилення від оподаткування.

Запровадження достатнього податкового контролю - питання найближчого часу. Коли це станеться, на фактично отримані через банк доходи, які неможливо уже «сховати», можуть бути нараховані грошові зобов’язання з ПДФО та ВЗ.

ВАРІАНТ 2. ОПОДАТКУВАННЯ ОПЕРАЦІЙ З КРИПТОВАЛЮТОЮ У ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ - ПІДПРИЄМЦЯ

Для фізичної особи-підприємця на загальній системі оподаткування, не платника ПДВ, об'єктом оподаткування є прибуток, тобто різниця між загальною виручкою і документально підтвердженими витратами від операцій з криптовалютами (п. 177.2. ПКУ).

Позитивом ФОП на загальній системі є сплата податків не з сукупного доходу від торгівлі, а з прибутку.

При формуванні прибутку виручка зменшується на дозволені витрати (п. 177.4 ПКУ) при одночасному дотриманні трьох умов:  

  • достатнє документальне підтвердження;
  • фактична сплата;
  • зв’язок з отриманням доходу від операцій з криптовалютою.

З прибутку від криптовалют ФОП на загальній системі оподаткування сплачує наступні обов’язкові платежі:

- ПДФО – 18%;

- військовий збір – 1,5%;

- Єдиний соціальний внесок– 22% (в рамках 1 430 грн. – 21 450 грн. на місяць).

Відтак, оподаткування операцій з криптовалютою у ФОП на загальній системі є більш прийнятним.

ВАРІАНТ 3. ОПОДАТКУВАННЯ ОПЕРАЦІЙ З КРИПТОВАЛЮТОЮ У ФОП-ПЛАТНИКА ЄДИНОГО ПОДАТКУ

Для фізичної особи-підприємця 3-ї групи, не платника ПДВ, об'єктом та базою оподаткування операцій з криптовалютою є сума отриманих від продажу крипти коштів (п.п. 292.1, 293.3 Податкового кодексу України).

Ставка єдиного податку становить 5% з суми отриманого доходу (п. 293.3 ПКУ).

Ставка єдиного соціального внеску - 1430 грн. на місяць незалежно від розміру доходу.

Військовий збір з доходу від продажу віртуального активу не сплачується (за п. 292.10, п.п. 1.2. п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, дохід підприємця на спрощеній системі не об’єктом оподаткування ВЗ).

Для оподаткування операцій з криптовалютою у ФОП 3-ї групи враховується дохід, отриманий на банківський рахунок в Україні. Дохід не зменшується на суму витрат на попереднє придбання віртуального активу.

Обсяг доходу ФОП 3-ї групи, з якого сплачується єдиний податок 5%, обмежується 7585500 грн. протягом календарного року (1167 розмірів мінімальної заробітної плати, п. 291.4 ПКУ).

На суму перевищення цього обсягу доходу ставка єдиного податку - 15% (п. 293.4, пп. 3 п. 293.8 ПКУ).

Крім цього, після перевищення обсягу доходу ФОП не може перебувати на спрощеній системі оподаткування й зобов'язаний перейти на загальну систему з наступного кварталу; інакше реєстрація платника ЄП буде анульована ДПС (п.п. 298.2.3, 299.11 ПКУ).

Оподаткування операцій з криптовалютою у ФОП 3-ї групи є більш лояльним, проте не є вигідним, особливо при обороті купівлі-продажу крипти за гривні з невеликою маржею. Всі суми від продажу плюсуються і складають базу оподаткування ЄП 5% лише при неперевищенні обсягу доходу 7 585 500 грн. При більшій сумі доходу ЄП - 15%.

ВАРІАНТ 4. ОПОДАТКУВАННЯ КРИПТОВАЛЮТИ У ФОП - АГЕНТА

Найоптимальнішим варіантом оподаткування є сплата єдиного податку фізичною особою-підприємцем 3-ї групи з суми агентської винагороди при одночасній сплаті фізичною особою-довірителем ПДФО та ВЗ з суми вигоди від операцій з криптовалютою.

Вигідність цього варіанту полягає в сплаті ФОП 3-ї групи єдиного податку по ставці 5% від агентської винагороди, а не від усього обсягу доходу від продажу крипти.

У фізичної особи-довірителя ПДФО та ВЗ утримуються з суми вигоди (прибутку) від операцій з криптовалютою, а не з усього обсягу доходу від продажу віртуальних активів.

Не можуть бути платниками єдиного податку 3-ї груп ФОП, які здійснюють  діяльність у сфері фінансового посередництва (п. 291.5 ПКУ).  За п. 29 ст. 1 Закону «Про фінансові послуги» посередницькими послугами на ринках фінансових послуг є діяльність юридичних осіб чи фізичних осіб - підприємців, якщо інше не передбачено законом, що включає консультування, експертно-інформаційні послуги, роботу з підготовки, укладення та виконання (супроводження) договорів про надання фінансових послуг, інші послуги, визначені законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.

Залучення коштів агентом не віднесено до фінансових послуг (ст. 4 Закону «Про фінансові послуги») і є дозволеною операцією за Цивільним кодексом. Тому купівля-продаж криптовалюти агентом не є діяльністю у сфері фінансового посередництва.

Для договірного оформлення операцій з метою оптимального оподаткування по третьому варіанту звертайтеся за юридичними послугами до бюро.

ОПОДАТКУВАННЯ ОПЕРАЦІЙ З КРИПТОВАЛЮТОЮ ЗА ЗАКОНОМ «ПРО ВІРТУАЛЬНІ АКТИВИ»

17.02.2022 р. Верховною Радою прийнято Закон «Про віртуальні активи».

Очікується встановлення адекватних ставок та об’єкта оподаткування операцій з віртуальними активами, які змінять чи замінять вищевказані варіанти.

Прикінцевими положеннями Закону встановлено, що набрання ним чинності відбувається одночасно з набранням чинності змінами до Податкового кодексу, якими будуть запроваджені спеціальні правила оподаткування операцій з віртуальними активами.

Після набрання чинності Законом надавати послуги з криптовалютами (в т.ч. посередницькі) зможуть лише національні чи іноземні юридичні особи за дозволом НКЦПФР.

Послуги з віртуальними активами, забезпеченими валютними цінностями, згідно змін до п. 15 ч. 1 ст. 4 Закону про фінпослуги будуть вважатися фінансовими; їх зможуть надавати лише юридичні особи-фінансові установи при наявності дозволу НБУ.

Відтак, з набранням чинності Законом «Про віртуальні активи» ФОП не зможуть надавати агентські послуги щодо криптовалют, бо вчинення з ними правочинів в інтересах третіх осіб буде вважатися посередницькими послугами з віртуальними активами.

Щодо прийняття криптовалюти в оплату чи обмін за послуги ФОП - в статті за цим посиланням.

Щодо порядку отримання криптовалюти в спадщину читайте за цим лінком.

ЗАПИТ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЧИ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ
НАДІШЛІТЬ ОНЛАЙН

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

7105
Ваша оцінка сторінки:
Середнє: 5 (2 голоси)