Перехід до спадкоємців права на компенсацію шкоди здоров’ю та моральної шкоди.

Спадкування шкоди, завданої спадкодавцю при житті.

Перехід до спадкоємців права на компенсацію шкоди здоров’ю та моральної шкоди.

СПАДКУВАННЯ ВИПЛАТ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ СПАДКОДАВЦЮ ПРИ ЖИТТІ.

Шкода, яка підлягає компенсації винуватцем, поділяється на майнову (втрата майна чи витрати, які має понести потерпілий) та моральну (фізичний біль та страждання у зв'язку з каліцтвом або ушкодженням здоров'я). Кожен з видів шкоди і їх розмір доводиться і відшкодовується незалежно один від одного, право на отримання компенсації кожної шкоди переходить в спадщину окремо.

Для переходу в спадщину права на стягнення з винуватця завданої шкоди необхідною умовою є подання спадкодавцем при житті позову та наявність ухваленого судового рішення.

Спадкодавець може заявити в суді вимоги про:

  1. відшкодування шкоди у вигляді тілесних ушкоджень і розладу здоров'я (моральна шкода);
  2. відшкодування суми, необхідної для лікування та компенсації витрат (майнова шкода).

За ч. 3 ст. 1230 Цивільного кодексу України до спадкоємця переходить право на відшкодування моральної шкоди, яке було присуджено судом спадкодавцеві за його життя.

Цією статтею регулюється перехід у спадщину права на відшкодування моральної шкоди, незалежно від того, завдано її випадком на виробництві з вини роботодавця чи медичною помилкою.

Щодо застосування цієї правової норми Верховний Суд у постанові №753/15095/17 від 13.07.2022 р. зазначив: «в цивілістичній доктрині під моральною шкодою розуміються фізичні та душевні страждання, завдані фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, якими порушуються її особисті немайнові блага або посягають на належне фізичній особі майно, а також приниження честі, гідності та ділової репутації фізичної особи. По своїй суті право на компенсацію моральної шкоди є особистим, оскільки внаслідок заподіяння моральної шкоди відбувається негативний вплив на особисті немайнові блага фізичної особи. Саме тому у частині третій статті 1230 ЦК передбачено правило, що спадкується право на відшкодування моральної шкоди, яке було присуджено судом спадкодавцеві за його життя. У випадку якщо спадкодавець звернувся до суду з вимогою про компенсацію моральної шкоди й помер на стадії розгляду справи не допускається процесуальне правонаступництво за вимогою про компенсацію моральної шкоди….. Право на компенсацію моральної шкоди, що не була присуджена за життя особи, не спадкується, а тому у випадку смерті особи до ухвалення рішення про компенсацію моральної шкоди матеріального та процесуального правонаступництва за такою вимогою не відбувається. У зв`язку наведеним провадження у справі у частині вимоги про компенсацію моральної шкоди належить закрити».

За ст. 1227 Цивільного кодексу України суми відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Цією статтею регулюється перехід у спадщину права на відшкодування майнової шкоди, незалежно від того, завдано її випадком на виробництві з вини роботодавця чи медичною помилкою.

Щодо застосування цієї правової норми Велика Палата Верховного Суду у постанові №286/3516/16-ц від 27.03.2019 р. зазначила: «… аналіз статей 1218, 1219, 1227 ЦК України свідчить, що законодавець не забороняє спадкування права на отримання нарахованих, але не одержаних відшкодувань у зв`язку з каліцтвом (або пенсії)… Якщо такі виплати не призначені за життя потерпілого, право на їх відшкодування не спадкується, оскільки право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’ю, хоча й є майновим правом, але таким, що тісно пов’язане з особою, якій заподіяна шкода. Адже в цих зобов’язаннях щодо відшкодування шкоди правоутворюючим є заподіяння шкоди здоров’ю конкретної особи. ЇЇ відшкодування покликане компенсувати їй ті витрати, які вона має понести для оздоровлення. Тому спадкоємці не мають відношення до таких виплат як тих, що мають цільове призначення».

Відтак, переходить у спадок відшкодування, зокрема, від нещасного випадку на виробництві чи медичної помилки, компенсація понесених у зв’язку з ними медичних витрат, якщо стягнення такої виплати присуджене було спадкодавцеві за час його життя. Якщо судового рішення за життя спадкодавця не ухвалено, право не спадкується.

Деякі категорії осіб мають право на відшкодування шкоди від втрати годувальника внаслідок випадку на виробництві з вини роботодавця чи медичної помилки в силу прямого припису закону, а не в порядку спадкування.

Так, за ч. 1 ст. 1200 ЦКУ у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина потерпілого, народжена після його смерті.

Шкода відшкодовується:

1) дитині - до досягнення нею вісімнадцяти років (учню, студенту - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ним двадцяти трьох років);

2. Особам, визначеним у пунктах 1-5 частини першої цієї статті, шкода відшкодовується у розмірі середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого з вирахуванням частки, яка припадала на нього самого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні, але не мають права на відшкодування шкоди.

Для отримання права на відшкодування шкоди від втрати годувальника необхідно довести, що власний дохід непрацездатних осіб, які були на його утриманні, становив суму меншу прожиткового мінімуму, а годувальник забезпечував їх різницею (постанова Верховного Суду від 18.04.2018 р. №165/325/17).

Юридичний захист у спадкових спорах
НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Компенсація у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання при виконанні трудових обов'язків не спадкується, а отримується у порядку ст. 1200 ЦКУ та спеціального Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров’я.

За п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю працівника або настала його смерть.

За ст. 35 Закону:

1. У разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які на день смерті потерпілого мали право на одержання від нього утримання, а також дитина, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого.

2. Непрацездатними особами, передбаченими частиною першою цієї статті, є:

1) діти, які не досягли 18 років;

2) повнолітні діти, які є здобувачами освіти за денною формою навчання (у тому числі у період між завершенням навчання в одному закладі освіти та вступом до іншого закладу освіти або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим освітньо-кваліфікаційним рівнем, за умови що такий період не перевищує чотири місяці), - до закінчення ними навчання, але не довше ніж до досягнення 23 років, або визнані особами з інвалідністю з дитинства;

3) особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якщо вони не працюють;

4) особи з інвалідністю - члени сім’ї потерпілого на час інвалідності.

3. Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один із батьків померлого чи інший член сім’ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.

За ст. 36 Закону:

5. У разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві його сім’ї виплачуються:

1) одноразова допомога його сім’ї у сумі, що дорівнює сорока розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату;

2) одноразова страхова виплата кожній особі, яка мала право на одержання утримання від потерпілого, а також його дитині, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює восьми розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату.

6. У разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання витрати на його поховання несе уповноважений орган управління у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

7. У разі смерті потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячної заробітної плати потерпілого за вирахуванням частки, що припадала на потерпілого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні, але не мали права на страхові виплати.

У разі якщо смерть потерпілого, який одержував щомісячні страхові виплати, настала внаслідок ушкодження здоров’я від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, розмір щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право, встановлюється, виходячи з розміру щомісячної страхової виплати на день смерті потерпілого. Причинний зв’язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я підтверджується висновком відповідного закладу охорони здоров’я. Одноразова допомога сім’ї та особам, які перебували на утриманні потерпілого, у такому разі не виплачується.

Сума страхових виплат кожній особі, яка має на це право, визначається шляхом ділення частини заробітної плати потерпілого, що припадає на зазначених осіб, на кількість таких осіб.

Максимальний розмір щомісячної страхової виплати особам, які втратили годувальника, не може перевищувати сім розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату.

8. Середньомісячна заробітна плата для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв’язку із втраченою ним заробітною платою (або відповідною її частиною) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

9. Під час обчислення середньомісячної заробітної плати враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески.

10. У разі повторного ушкодження здоров’я середньомісячна заробітна плата за бажанням потерпілого обчислюється за відповідні періоди, що передували першому або повторному ушкодженню здоров’я. Сума страхової виплати в такому разі визначається згідно із ступенем (у відсотках) втрати професійної працездатності, що встановлюється МСЕК за сукупністю випадків ушкодження здоров’я.

Якщо повторне ушкодження здоров’я працівника настало з вини іншого роботодавця, страхова виплата здійснюється на загальних підставах.

11. Якщо на час звернення за страховою виплатою неможливо отримати інформацію про заробітну плату потерпілого до ушкодження здоров’я, сума страхової виплати визначається за чинною на час звернення тарифною ставкою (окладом) за професією (посадою) на підприємстві (в галузі), на якому працював потерпілий, або за відповідною тарифною ставкою (окладом) подібної професії (посади), але не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день звернення.

За ст. 1200 ЦКУ:

1. У разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина потерпілого, народжена після його смерті.

Шкода відшкодовується:

2) чоловікові, дружині, батькам (усиновлювачам), які досягли пенсійного віку, встановленого законом, - довічно;

2. Особам, визначеним у пунктах 1-5 частини першої цієї статті, шкода відшкодовується у розмірі середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого з вирахуванням частки, яка припадала на нього самого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні, але не мають права на відшкодування шкоди. До складу доходів потерпілого також включаються пенсія, суми, що належали йому за договором довічного утримання (догляду), та інші аналогічні виплати, які він одержував.

До складу спадкового майна входить лише призначена сума страхових виплат. Якщо спадкодавець не оскаржував незаконне припинення нарахування соцвиплат за життя, спадкоємець прав на такі вже не набуває (ВС КЦС №641/1368/19 від 27.01.23).

Детально щодо юридичних послуг у спадкових спорах читайте за цим посиланням.

Про доведення та обчислення моральної шкоди читайте в цій статті.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

1549
Ваша оцінка сторінки:
Середнє: 5 (1 голос)