Вихід учасника з товариства-боржника чи банкрута.

Зобов’язання перед учасниками банкрута по розрахункам за вартість частки

Вихід учасника з товариства-боржника чи банкрута.

МОЖЛИВІСТЬ ВИХОДУ УЧАСНИКА З ТОВАРИСТВА У ПРОЦЕДУРАХ БАНКРУТСТВА.

В провадженнях у справах про банкрутство застосування положень законодавчих актів здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства (ст. 2 Кодексу).

Початковою судовою процедурою у справах про банкрутство є розпорядження майном боржника.

За ч. 5 ст. 44 КзПБ протягом процедури розпорядження майном органи управління боржника не мають права приймати рішення про вихід зі складу учасників боржника юридичної особи, придбання в акціонерів раніше випущених акцій боржника.

Процедура розпорядження майном є початковою; після її закінчення суд постановляє про перехід до санації чи визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

За абз. 5, 6 ч. 14 ст. 39 Кодексу з процедури банкрутства з моменту відкриття провадження у справі корпоративні права засновників (учасників, акціонерів) боржника реалізуються з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом, задоволення вимог засновника (учасника) боржника - юридичної особи про виділення частки у майні боржника у зв’язку з виходом із складу його учасників забороняється.

За абз. 5 ч. 1 ст. 1 КзПБ до складу грошових зобов’язань боржника не включаються, зокрема, зобов’язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі; кредитором є особа, яка має вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника; банкрутством є визнана господарським судом нездатність боржника погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника.

За ст. 24 Закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» учасник з часткою у статутному капіталі менше 50 відсотків, може вийти з товариства у будь-який час без згоди інших учасників; якщо частка становить 50 або більше відсотків, учасник може вийти з товариства за згодою інших учасників.

Стаття 28 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб……….» містить підставу для відмови у державній реєстрації змін до ЄДР щодо зміни складу засновників (учасників):

10-1) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов’язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, у Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Відтак, у процедурі розпорядження майном не заборонений вихід учасника з товариства і реєстрація відомостей про зміну складу учасників за ч. 5 ст. 17 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб……….», оскільки п.п. 10-1) ст. 28 цього Закону не застосовується.

Якщо частка учасника становить менше 50% статутного капіталу підприємства-боржника, такий учасник може вийти з товариства у будь-який час до ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом, але задоволення його вимог про виділення частки у майні боржника у зв’язку з виходом забороняється.

Позаяк на вихід учасника з часткою 50 або більше відсотків вимагається згода інших учасників, а не органу управління боржника, то за наявності такої згоди такий учасник може вийти з товариства до ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом, але забороняється задоволення його вимог про виділення частки у майні боржника.

ЗАХИСТ УЧАСНИКІВ У СПРАВАХ ПРО БАНКРУТСТВО
НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

577
Ваша оцінка сторінки:
Голоси відсутні