Заміна сторони кредитора, стягувача у виконавчому провадженні

ЗАМІНА СТОРОНИ КРЕДИТОРА/СТЯГУВАЧА У ВИКОНАВЧОМУ ПРОВАДЖЕННІ

 

Заміна сторони кредитора як в судовому, так і виконавчому провадженні відбувається, як правило, внаслідок договору цесії, факторингу чи правонаступництва при реорганізації юридичної особи.

Постанова Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду в спр. 643/4902/14-ц підтверджує, що заміна кредитора в зобов’язанні в наслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва і можлива на будь-якій стадії процесу.

За ст. 442 ЦКУ у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони правонаступником може подати сторона, заінтересована особа, державний чи приватний виконавець.

Заміна сторони у виконавчому провадженні за договором відступлення права вимоги (ст. 512 ЦКУ) відбувається за похідним від основного зобов’язання правочином. Шляхом цесії здійснюється зміна особи кредитора, яка має право вимоги, на іншу особу, тобто це право перекладається з однієї особи на іншу.

Відступлення права вимоги може здійснюватися внаслідок:

- купівлі-продажу чи міни (ст. 656 ЦКУ);

- дарування (ст.718 ЦКУ);

- факторингу (глава 73 ЦКУ).

Для заміни сторони у виконавчому провадженні новий кредитор чи відповідний виконавець мають подати суду заяву із документами, які підтверджують перехід права вимоги від колишнього (первісного) стягувача до нового. Якщо заміна сторони у виконавчому провадженні здійснюється за правочином, то надається копія договору про відступлення чи відчуження права вимоги.

За ст. 1077 ЦКУ за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Документи подаються з заявою до суду в оригіналі або в належним чином засвідченій копії (ст. 95 ЦКУ). Не посвідчені чи неправильно посвідчені копії доказів не можна ідентифікувати, як належні копії письмового доказу, що може мати наслідком відмову суду і постановленні ухвали про заміну сторони виконавчого провадження (див. постанову ВС КГС № №904/8549/17).

Щодо заміни стягувача у виконавчому провадженні внаслідок відступлення права вимоги за договором та стадій судового процесу, на яких можлива заміна сторони виконавчого провадження див. правову позицію ВПВС у постанові від 08.02.2022 р. № 2-7763/10.

Додатково щодо заміни стягувача за виконавчим документом, кредитора у виконавчому провадженні читайте за посиланням.

Щодо незаконності відступлення прав вимоги кредиту на користь фізичної особи, а не фінансової установи, читайте у цій статті на сайті бюро.

ЮРИДИЧНЕ БЮРО ПИСАРЕНКА

тел. (044) 270 6046

тел. (050) 719 1016

е-мейл: info@fides.com.ua

Новости бюро

ПОДПИСАТЬСЯ НА РАССЫЛКУ
Следите за новостями Юридического Бюро Писаренко, изменениями в законодательстве и последними тенденциями в вашей сфере. Будут только полезные письма.