РРО для суб'єктів сфери послуг, починаючи з 2022 року.

Кому можна надавати послуги без РРО в 2022 році?

РРО для суб'єктів сфери послуг, починаючи з 2022 року.

ВІДСУТНІСТЬ ОБОВ'ЯЗКУ РОЗРАХУНКІВ ЧЕРЕЗ РРО ЗА ПОСЛУГИ ПРИ ОПЛАТІ НА IBAN-РАХУНОК ЧЕРЕЗ LICPAY, ПРИВАТ24 І Т.П.

Для замовлення послуг: е-мейл info@fides.com.ua, тел. +38 (044) 270 60 46, +38 (050) 719 10 16.

У зв’язку з актуальністю для суб’єктів бізнесу переходу на розрахунки через РРО з 2022 року, є непорозуміння і некоректні публікації щодо обов’язку РРО для сфери послуг, якщо ФОП чи ЮО отримують оплати з карткових рахунків клієнтів через системи банк-клієнт чи платіжні сервіси, вбудовані на веб-сайти.

Для внесення ясності наводжу нормативне обґрунтування про відсутність обов’язку у надавачів послуг проводити розрахунки через реєстратори розрахункових операцій, починаючи з 2022 року, якщо оплати йдуть виключно на IBAN-рахунок.

За Законом «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що розрахунковою операцією є приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

За ст. 3 цього Закону суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи, незалежно від системи оподаткування), які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані реєстратори розрахункових операцій.

До електронних платіжних засобів відносяться платіжні інструменти, які надають їх власникам можливість за допомогою платіжного пристрою отримати інформацію про належні їм кошти та ініціювати переказ необхідних сум (п. 1.14 Закону "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"). Такими платіжними засобами є всі види банківських платіжних карток.

При проведенні розрахунків з прийняттям платіжної картки через POS-термінал клієнту роздруковується і видається квитанція банком, який видав термінал, про зняття оплати з картки, наданої платником.

Стаття 9 Закону встановлює виключення, в яких реєстратори розрахункових операцій не застосовуються:

12) якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо);

14) при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Термін «система дистанційного обслуговування» законодавством не визначений. Система дистанційного обслуговування — система типу «клієнт-банк», «інтернет-банк», «телефонний банкінг», «платіжний застосунок» та інша система дистанційного обслуговування, яка на підставі дистанційних розпоряджень клієнта може виконувати функції надання інформаційних послуг згідно з переліком, що зазначений в договорі між банком та клієнтом, здійснення операцій за рахунком клієнта (гл. 10 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. №22). До систем дистанційного обслуговування відносяться, зокрема, Приват24, Ощад24/7, Монобанк тощо.

Термін «сервіс переказу коштів» законодавством не визначений. До «сервісу переказу коштів» можна віднести послідовність дій банку чи іншої фінансової установи, що надає платникам зручні умови для здійснення переказу коштів з їх рахунків або користування іншими послугами. До «сервісу переказу коштів» відноситься сервіс, що надає можливість платникам здійснити оплату товарів (послуг) дистанційно.

До "сервісів переказу коштів" відносяться сервіси банків (LiqPay тощо) та/або небанківських фінансових установ (Portmone, iPay, WayforPay, Easy Pay, PayPong, City24 тощо), які мають ліцензію Національного банку України на переказ коштів без відкриття рахунків, що надають можливість споживачам здійснити оплату товарів (послуг), зокрема дистанційно.

В системі дистанційного обслуговування або сервісі переказу коштів застосовується послідовність дій, визначена правилами/порядком банку чи іншої фінансової установи, для ініціювання переказу коштів з банківського рахунку з використанням певних платіжних інструментів.

До безготівкових розрахунків належать перекази за допомогою сервісів переказу коштів (Liqpay, Portmone, iPay тощо), банківських систем дистанційного обслуговування (Приват24, Monobank, Ощад24/7 тощо) у т.ч. з використанням платіжної картки, шляхом внесення покупцем готівки у касу банку або небанківської установи (лист НБУ від 28.09.2020 р. №57-0009/53844).

НБУ підтвердив, що оплата за товари (послуги) через вказані системи дистанційного обслуговування / сервіси переказу коштів шляхом переказу коштів з рахунку за розпорядженням клієнта є банківською операцією (лист НБУ від 30.12.20 р. №57-0009/80572, лист НБУ від 15.01.21 р. №57-0010/3184).

Системи дистанційного обслуговування та сервіси банків не є платіжними інструментами в розумінні законодавства.

У постанові від 16.04.2021 р. №520/7835/19 ВС зазначив, що сервіси банківських та небанківських фінансових установ Liqpay, WayForPay тощо є платіжними сервісами, призначеними для спрощення проведення розрахунків між особами та ФОП в інтернет з використанням платіжних карток, за своїм змістом вони є системами для надання послуг з еквайрінгу в дистанційному режимі; еквайрінг - це розрахункова операція в розумінні Закону про РРО, хоча її характер і є безготівковим в розумінні законодавства про платіжні системи.

ОПЛАТА ЗА ПОСЛУГИ ЧЕРЕЗ ОНЛАЙН СЕРВІСИ ПЕРЕКАЗУ КОШТІВ - БЕЗ ЗАСТОСУВАННЯ РЕЄСТРАТОРА РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ

Тому, якщо надавач послуг-суб’єкт господарювання, незалежно від статусу платника єдиного податку, з 2022 року приймає оплату за послуги виключно безготівкою на свій IBAN-рахунок, яку клієнти здійснюють за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів та/або шляхом внесення готівки у касу банку або небанківської установи, то реєстратор розрахункових операцій таким суб’єктом не застосовується.

Якщо суб’єкт надає послуги, за які клієнти починаючи з 2022 року сплачують на його IBAN-рахунок зі своїх карткових рахунків за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування (Приват24, Monobank, Ощад24/7 тощо) та/або сервісів переказу коштів (Portmone, iPay, WayforPay, Easy Pay, PayPong, City24 тощо), то таким суб’єктом не застосовується РРО.

Якщо СПД надає послуги, за які у 2022 році приймає від клієнтів платіжні картки, з яких через POS-термінал знімає оплату з видачею квитанції термінала про стягнену суму з банку клієнта, то це є застосуванням електронних платіжних засобів і безготівковою розрахунковою операцією, тому РРО таким суб’єктом повинен застосовуватися.

При проведенні розрахунків з прийняттям платіжної картки через POS-термінал видається квитанція банком, який видав термінал, про зняття оплати з картки, наданої платником.

Плутанина у описаних питаннях виникла через наявність схожої ситуації у іншій сфері – торгівлі товарами з оплатою через платіжні сервіси.

Так, якщо продавець приймає оплату від покупця через банківські чи небанківські платіжні сервіси Liqpay, WayForPay чи інші, а потім надсилає товар покупцю поштою, то в такому випадку обов’язком СПД є проведення розрахункової операції через РРО із вкладанням фіскального чека в посилку*.

Такі системи платежів є платіжними сервісами, призначеними для спрощення проведення розрахунків з використанням платіжних карток (електронних платіжних засобів), і за своїм змістом вони є системами для надання послуг з еквайрінгу в дистанційному режимі.

Хоч характер розрахункової операції із застосуванням банківської картки і є безготівковим, проте Закон про РРО зобов’язує оформити розрахунковий документ через РРО у описаному випадку продажу товару.

ЗАМОВЛЕННЯ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЧИ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ
НАДІШЛІТЬ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Так, по Закону «Про електронну комерцію» момент виконання продавцем обов’язку передати покупцеві товар (в разі укладання електронного договору із умовами доставки покупцеві через перевізника) співпадає з моментом здачі товару перевізнику. А місце проведення розрахунків згідно Закону про РРО визначається і як місце, де безпосередньо здійснюється розрахунок, так і місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів із застосування платіжних карток. Тому при продажу товарів через інтернет місцем проведення розрахунків є місце отримання продавцем коштів за товар або місце передачі продавцем товару перевізникові.

У разі доставки поштою або кур’єрською службою товару, придбаного на умовах передплати із застосуванням платіжних сервісів Liqpay чи WayForPay суб’єкт господарювання повинен вкласти у поштове відправлення раніше роздрукований з використанням РРО розрахунковий документ на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів.

При продажу саме товарів з отриманням оплати з картки покупця через інтернет через банківські чи небанківські платіжні еквайрингові сервіси є розрахункова операція і РРО та фіскальний чек обов’язкові.

Якщо ж оплата за товар здійснюється покупцем-фізособою через інтернет-банкінг з власного поточного карткового рахунку на IBAN рахунок продавця, така оплата є безготівковою, не містить ознак розрахункової операції, тому не вимагає проведення через РРО (ІПК від 14.06.21 р. №2381/ ІПК/99-00-07-06-01-06).

Щодо відсутності обов'язку проводити розрахунки через РРО при продажу товару з оплатою з карткового рахунку покупця на IBAN-рахунок продавця читайте за цим посиланням. 

* Постанова ВС від 16.04.2021 р. №520/7835/19.

Писаренко Александр Алексеевич, адвокат по судебным процессам в налоговых и бизнес спорах, магистр бизнес администрирования.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua

972
Ваша оценка страницы:
Голосов пока нет