Нотаріальне засвідчення підпису учасника - новація в протидії рейдерству.

Одностороння вимога учасника про нотаріальне засвідчення підпису та договору

Нотаріальне засвідчення підпису учасника - новація в протидії рейдерству.

ОДНОСТОРОННЯ ВИМОГА УЧАСНИКА - ЗАСІБ УПЕРЕДЖЕННЯ ЗАХОПЛЕННЮ ЧАСТКИ В СК І ФАЛЬСИФІКАЦІЇ ПРОТОКОЛІВ. 

Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 р. для сприяння захисту права власності та корпоративних прав учасників товариств з обмеженою відповідальністю доповнено спеціальні закони.

Закон "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" містить тепер повноваження кожного учасника, незалежно від розміру частки в статутному капіталі, самостійно встановити вимогу нотаріального засвідчення справжності власного підпису на протоколі/рішенні з питань діяльності підприємства та/або нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка учасника у статутному капіталі.

Встановлення такої вимоги не вимагає погодження інших учасників чи прийняття рішення вищого органа з цього питання.

Оскільки рейдерство починається з фальсифікації договору чи протоколу, то позитивним ефектом такого заходу для учасника є істотне ускладнення для рейдерів у захопленні частки в статутному капіталі чи підробці рішення вищого органа підприємства з питань його компетенції через необхідність нотаріального посвідчення договору про відчуження частки та підпису учасника.

При вжитті такого заходу автоматично запроваджується додатковий бар'єр проти фальсифікації - обов'язок державного реєстратора перевірити використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів (ст. 6 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Без застосування цього заходу діє загальне правило, за яким договір про відчуження частки в статутному капіталі ТОВ не вимагає нотаріального посвідчення, а справжність підпису учасника на рішенні вищого органа підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню лише коли він є головою чи секретарем зборів і рішення стосується питань внесення змін до відомостей про юридичну особу в Єдиному державному реєстрі.

НОТАРІАЛЬНЕ ПОСВІДЧЕННЯ ПІДПИСУ - УПЕРЕДЖЕННЯ ЗАХОПЛЕННЯ ЧАСТКИ В СК ТА ФАЛЬСИФІКАЦІЇ РІШЕНЬ ЗБОРІВ

Відтак, встановлення вимоги нотаріального посвідчення є заходом упередження  протиправного захоплення частки в СК чи, наприклад, зміни посадової особи/представника товариства -  як зі сторони зовнішніх рейдерів, так і зі сторони одних учасників по відношенню до інших.

Крім цього, нотаризація підпису на протоколі зборів є додатковим заходом захисту прав учасника у випадку фальсифікації рішень вищого органа з істотних питань, які не вимагають внесення відомостей до ЄДР (зокрема, про надання згоди на відчуження нерухомого майна чи укладення інших значних правочинів).

Учасник товариства може запровадити також вимогу нотаріального посвідчення правочину з застави своєї частки у статутному капіталі.

Зміна чи скасування раніше встановлених вимог здійснюється в будь-який момент на розсуд учасника. 

Встановлення та скасування вищевказаних вимог є односторонніми правочинами учасника і підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.

На реалізацію нововведення з 15 липня 2020 р. набули чинності доповнення до Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", за якими інформація про встановлення чи скасування вимоги про нотаріальне посвідчення включається державним реєстратором за заявою учасника в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Законом доповнено перелік заявників з правом самостійного подання документів, -  учасники юридичної особи приватного права (крім акціонерного товариства) при поданні документів для реєстрації змін до відомостей про юридичну особу в ЄДР щодо встановлення вимоги нотаріального засвідчення справжності підпису учасника під час прийняття ним рішень з питань управління юридичною особою  та/або нотаріального посвідчення правочину з його часткою в СК, чи скасування такої вимоги.

Подання рейдером документів для держреєстрації зміни власника частки, керівного органа, представника чи ін. з порушенням інформації в ЄДР про нотаріальне засвідчення підпису конкретного учасника на рішенні зборів або правочину з його часткою в СК є підставою для відмови у державній реєстрації (ч. 1 ст. 28 Закону про державну реєстрацію ЮОФО).

Для реалізації вказаного заходу захисту від рейдерського захоплення учасник має:

  1. Скласти односторонню вимогу про встановлення нотаріального засвідчення справжності його підпису на документах про прийняття ним рішень з питань діяльності товариства та/або нотаріального посвідчення правочину з розпорядження його часткою у статутному капіталі;
  2. Вчинити вказану вимогу в нотаріальній формі;
  3. Подати вимогу державному реєстратору з заявою про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу в ЄДР.

Форма односторонньої вимоги законом не встановлена. Її зміст викладається на диспозитивність учасника при послугах адвоката з юридичного супроводу корпоративних спорів. 

Форма заяви щодо встановлення вимоги нотаріального засвідчення/посвідчення почне діяти з 01.12.2020 р. згідно наказу МЮУ №3205/5 від 16.09.2020 р. "Про внесення змін до деяких форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", наказу МЮУ від 19.05.2020 р. №1716/5. 

ЮРИДИЧНИЙ СУПРОВІД ВИРІШЕННЯ КОРПОРАТИВНИХ СПОРІВ
НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ

Рекомендації з юридичного захисту та протидії рейдерству:  

• Постійний моніторинг відомостей про підприємство за інформацією в ЄДР;  

• Завчасна видача довіреності підприємства зі спеціальними повноваженнями адвокатів на представництво перед державними реєстраторами, органами податкової служби, слідства, нотаріату, банками на випадок рейдерського захоплення ТОВ;

• Внесення змін у договір про розрахунково-касове обслуговування щодо порядку зміни осіб-розпорядників коштами та заборони видаткових операцій з банківського рахунку;

• Зберігання оригіналів документів про права на істотне майно підприємства в безпечному місці з обмеженим доступом.

Додатково щодо захисту від рейдерського захоплення - читайте за цим посиланням. 

Відповіді на питання: Вимога учасника про нотаріальне засвідчення підпису на протоколі зборів та договорі відчуження частки в статутному капіталі; Юридичний захист проти рейдерства; Протидія рейдерському захопленню.

Писаренко Александр Алексеевич, адвокат по судебным процессам в налоговых и бизнес спорах, магистр бизнес администрирования.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Viber   Telegram    WhatsApp

7936
Ваша оценка страницы:
Средняя: 5 (3 оценки)

Новости бюро

ПОДПИСАТЬСЯ НА РАССЫЛКУ
Следите за новостями Юридического Бюро Писаренко, изменениями в законодательстве и последними тенденциями в вашей сфере. Будут только полезные письма.