Рейдерське захоплення нерухомості. Зняття арешту, заборони відчуження. Адвокат з нерухомості.

ПРОТИДІЯ РЕЙДЕРСЬКОМУ ЗАХОПЛЕННЮ НЕРУХОМОСТІ ЗІ ЗНЯТТЯМ АРЕШТІВ І ЗАБОРОН ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА В РЕЄСТРІ РЕЧОВИХ ПРАВ.

За ст. 182 ЦКУ право власності та інші речові права на нерухоме майно, їх обтяження підлягають публічної державної реєстрації.

Реєстрація виникнення, переходу, припинення права власності на нерухомість, також як його арештів і заборон, підстави для яких виникають після 01.01.2013 р, здійснюється в електронних єдиних державних реєстрах, в т.ч. в реєстрі прав власності на нерухоме майно, державному реєстрі іпотек, єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Поки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є запис про заборону або арешт на нерухомість, її відчуження неможливе.

Інформація в державному реєстрі, поки не доведено інше, вважається достовірною і точно зазначеною.

Прийняття рішень і внесення відомостей до реєстрів покладено на державних реєстраторів органів місцевого самоврядування або комунальних підприємств-суб’єктів держреєстрації, а також державних або приватних нотаріусів або виконавців.

При сильному бажанні відчужити об’єкт, що знаходиться під забороною (наприклад, під іпотекою), використовуються механізми безпідставного зняття заборони за рішенням стороннього нотаріуса або держреєстратора (на основі фіктивних документів або при «необережній» помилці) з внесенням відомостей про зняття заборони у Держреєстр речових прав на нерухоме майно (далі-Реєстр).

Доступ всіх держреєстраторів до Реєстру затверджений постановою КМУ від 25 грудня 2015 р №1127.

Доступ до Реєстру мають нотаріуси/виконавці, якщо реєстрації підлягають заборони або їх припинення при посвідченні договорів в нотаріальній формі або при проведенні виконавчих дій, а також у разі припинення іпотеки у зв’язку з придбанням або передачею за результатами публічних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що виступає предметом іпотеки.

У разі виявлення продажу нерухомості зі зняттям заборони / арешту, для відновлення прав кредитора на іпотечну нерухомість застосовуються такі аргументи і дії.

1) Визначення держреєстратора, за чиїм рішенням зняті арешти/ аборони на нерухоме майно та відомості про іпотеку без письмової згоди іпотекодержателя.

2) Подача скарги в комісію Міністерства юстиції України з розгляду скарг у сфері державної реєстрації про скасування рішення і реєстраційних дій приватного нотаріуса/іншого держреєстратора і відключення їх доступу до Реєстру. При задоволенні скарги за висновком комісії виноситься наказ про скасування рішень та реєстраційних дій державного реєстратора про зняття заборони і виключення записів про іпотеку. Право на звернення зі скаргою діє 60 днів з дня виявлення незаконного зняття заборони.

3) Подача позову в адміністративний суд про визнання протиправними та скасування необгрунтованих/незаконних рішень держреєстратора про припинення обтяжень, накладених на об’єкти нерухомого майна, відомостей про іпотеку, зняття заборони/арешту на відчуження майна (як приклад – постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 9.06 .2016 р №826/7498/15).

4) Подання до суду клопотання про накладення арешту на нерухомість або заборони здійснювати реєстраційні дії в порядку забезпечення позову, щоб уникнути подальшого незаконного відчуження.

5) Подача позову в господарський суд про визнання недійсним договору купівлі-продажу нерухомості після незаконного або необґрунтованого зняття заборони/арешту в зв’язку з порушенням ст. 12 Закону «Про іпотеку», по якій угода щодо відчуження іпотекодавцем переданого в іпотеку майна або його передачі в подальшу іпотеку, спільну діяльність, лізинг, оренду або користування без згоди первісного іпотекодержателя є недійсною (наприклад, рішення Господарського суду міста Києва від 26.11.2015 м №910/8959/15).

Додатково щодо захисту проти рейдерського заволодіння нерухомістю - за цим посиланням.

 

ЮРИДИЧНЕ БЮРО ПИСАРЕНКА 

тел. (044) 270 60 46

тел. (050) 719 10 16

е-мейл: info@fides.com.ua

НАДІШЛІТЬ ВАШ ЗАПИТ